خاطرات وزیر کشور حکومت پهلوی در یک کتاب

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، زندگی و خاطرات دکتر «محمد سام کرمانی» به کوشش«حمید داودآبادی»  ناگفته هایی متفاوت، مستند و جالب از حکومت پهلوی است که توسط انتشارات نارگل منتشر شده است.

محمد سام متولد ۱۳۰۳ در کرمان، از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۳ پستهای مختلفی از جمله نمایندگی مجلس، استانداری اصفهان و گیلان، معاونت وزیر آموزش و پرورش، وزارت کشور و وزارت اطلاعات و جهانگردی را در حکومت پهلوی و دولت «امیرعباس هویدا» برعهده داشته است.

وی که در دوران وزارتش به عضویت لژهای فراماسونری داخل کشور درآمده بود، سرانجام مورد غضب هویدا قرار گرفت و از سیستم دولتی خارج گردید.اواخر سال ۱۳۵۷ همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی، دکتر سام به همراه خانواده اش از ایران گریخت و خود را به آمریکا رساند. سال ۱۳۷۶ پس از بازگشت چند تن از وزرای حکومت شاه به ایران، محمد سام نیز به نیت بازپس گیری اموال شخصی خود، به کشور بازگشت.

بهار و تابستان ۷۶، حمید داودآبادی ضمن ارتباط دوستانه با دکتر سام، با پیشنهاد و حمایت «علی رضا کمره‌ای»، در حد وسع زمانی و توان، خاطرات او را ضبط و ثبت نمود.همان سال ۷۶ که سام موفق به بازپس گیری اموال مصادره شده اش نشد، مجددا راهی آمریکا گردید. سال ۱۳۹۴ دکتر محمد سام کرمانی که شدیدا هوای وطن به سرش زده بود، همراه خانواده به ایران بازگشت و سرانجام در سن ۹۱ سالگی درگذشت و در بهشت زهرا (س) آرمید.

«خاطر اعلیحضرت آسوده!»  در ۶۸۰ صفحه، همراه با تصاویر ویژه و اسناد مرتبط، با قیمت ۳۰ هزار تومان، از سوی نشر نارگل روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *