اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد، نمی‌تواند از حق خود دفاع کند

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب در همایش بین‌المللی «وحدت از منظر تمدن نوین اسلامی» به همت دانشگاه زیتونه تونس در تونس برگزار شد، گفت: وحدت و تمدن دو مقوله‌ای است که ما را در یک جا جمع می‌کند. جهان امروز با وجود تمامی مشکلات حاضر چگونه به خود اجازه می‌دهند نسبت به قتل عام مردم میانمار ساکت باشد؟ گناه مسلمانان میانمار چیست؟ حال آنکه اگر مسلمانی درخواست کمک برادر مسلمان خود را جواب ندهد، مسلمان نیست.

وی با اشاره به اینکه بشریت امروز نیازمند آزادی است و اُمتی که به وحدت میان خود اهمیت ندهد نمی‌تواند از حق خود دفاع کند، افزود: باید همه اُمت اسلامی «ید واحد» باشند تا بتوانند با اراده مستحکم، مشکلات خود را حل کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب بر ضرورت داشتن یک نظام سیاسی واحد برای امت اسلامی تأکید کرد و گفت: چهار مقوله اخلاق، علم، فن و ادب، از مهم‌ترین مواردی است که داشتن و عمل به آن موجب موفقیت هر نظام است.

گفتنی است همایش دو روزه و بین‌المللی «وحدت از منظر تمدن نوین اسلامی» با حضور محققین، پژوهشگران و اندیشمندانی از کشورهای تونس، الجزایر، مصر، یمن، مراکش، ایتالیا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

عوامل نوسازی تمدن اسلامی، استفاده از تجارب نوآوران متون پایه و اصلی، عوامل انحطاط و پیشرفت تمدن‌ها در تاریخ اسلام، عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده اُمت اسلامی در بازسازی تمدن اسلامی، ساختارهای علمی و فرهنگی در ایجاد تمدن مدرن اسلامی و تمدن اسلامی میان مسلمانان و ادیان دیگر از محورهای این همایش بود.

«هشام قریسه» رئیس دانشگاه زیتونه تونس، «منیر رویس» رئیس دانشکده اصول‌الدین دانشگاه زیتونه و «فوزی علوی» رئیس مرکز المسارات دانشگاه زیتونه از جمله دیگر سخنرانان این همایش بودند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *