برخی از فرازهای کتاب‌ شراره‌های خورشید برایم بسیار سخت و سنگین بود

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس و نویسنده کتاب شراره‌های خورشید در مراسم رونمایی این کتاب که به کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله تهران در عملیات خیبر می‌پردازد، در سخنانی گفت: بعد از ۱۲ سال شاهد به بار نشستن یکی از آثار تاریخی لشکر ۲۷ از مجموعه حماسه ۲۷ هستیم. بعد از کتاب همپای ساعقه و ضربت متقابل کار نگارش این مجموعه کتاب‌ها با وقفه مواجه شد.

وی افزود: قرار بود بعد از نگارش و انتشار این دو کتاب به عملیات مسلم، والفجر یک و والفجر ۴ می‌پرداختیم اما به دلایلی نگارش کتاب سوم و چهارم و پنجم این مجموعه تدوین نشد و کتاب ششم با موضوع عملیات خیبر به نگارش در آمد.

بابایی با بیان این که  کار جمع‌آوری مدارک و اسناد این کتاب توسط شهیدان فرزانه و سلیمانی و جمعی از رزمندگان انجام شد، گفت: به همین سبب باعث شد مستندات عملیات خیبر به صورت کافی و مستدل به دست ما برسد و به اتفاق حسین بهزاد یک سال و نیم کار فشرده صورت گرفت و جزئیات چهار ماهه این عملیات در هزار صفحه به نگارش در آمد.

این نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس گفت: در این کتاب فقط به نقش لشکر ۲۷ در این عملیات پرداخته شده است و سعی شده بدون اقرار و براساس حقایق و واقعیات مطالب بیان شود.

وی در خصوص این عملیات اظهار کرد: عملیات خیبر عملیات بسیار سختی بود و در جبهه‌ای انجام می‌شد که سپاه چهارم و سپاه سوم عراق با کلیه امکانات و تجهیزات نظامی به میدان آمده بودند اما رزمندگان ما از کمترین امکانات برخوردار بودند. یکی از فرماندهان عراقی در خصوص این عملیات گفته بود که طرح عملیات بسیار فکورانه توسط ایران انجام شده بود اما آنها دارای کمترین امکانات و تجهیزات بودند.

بابایی استقامت رزمندگان را از پیام این کتاب برشمرد و گفت: قرار بود اسم کتاب مقتل بگذاریم زیرا دارای فرازهای سنگینی بود و برخی از فرازهای این کتاب نیز برای من سخت و سنگین بود. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *