غالی‌گری در شعر آیینی + ویدئو

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ شعر آیینی پس از انقلاب رشد و گسترش قابل توجهی پیدا کرد،‌ گره خوردن مفاهیم شعر آیینی با مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس موجب شد تا هر گونه شعری رشد و بالندگی قابل قبولی پیدا کنند. شعر آیینی در سال‌های اخیر با نیروهای تازه نفسی مواجه شده است که شعر هیئت را پدید آورده‌اند،  امروز در میان اشعار شاعران جوان کم نیست اشعاری که عرض ارادت شاعر به ائمه(ع) به ویژه ابا عبدالله الحسین(ع) را نشان دهد.

اما شعر آیینی یا شعر هیئت در سال‌های اخیر به واسطه برخی کم‌توجهی‌ها دچار آسیب‌هایی شده است.

رضا اسماعیلی شاعر آیینی یکی از مهمترین این آسیب‌ها را غالی‌گری می‌داند. وی می‌گوید: یکی از بزرگترین آفاتی که شعر آیینی امروز ما را تهدید می‌کند بحث غالیگری یا غلو در شعر آیینی است که این غلو سه شاخه دارد شاخه اول همان بحث نسبت اولوهیت دادن به بزرگان دینی یا  به تعبیر ساده تر معصوم پرستی است. من شاعر به خاطر اینکه در منزل محبت اهل بیت(ع) متوقف شده‌ام،‌ می خواهم علاقه خود را به امام حسین(ع) نشان دهم‌، بنابراین  اشعاری را می‌گویم که در آن‌ها این امام معصوم(ع) را آنقدر بزرگ می‌کنم که  نسبت خدایی به این بزرگان می‌دهم.  جان دین اسلام توحید است شعار اسلام لااله الله است و پیامبر اکرم(ص) می‌گوید من برای برافراختن پرچم توحید و یکتاپرستی مبعوث شدم، برای احیای کرامت‌های انسانی مبعوث شدم ولی در شعر بسیاری از مجموعه‌هایی که امروز چاپ می‌شود، موارد فراوانی داریم که اگر بخواهیم مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: شاخه دوم غلو در شعر آیینی اهانت به مقدسات سایر ادیان و تحریک عصبیت‌های مذهبی است، مقام معظم رهبری در دیدار سالیانه‌ای که هر سال با شاعران دارند، بسیار دغدغه دارند و تاکید می کنند اگر خدای ناکرده ما بین ادیان الهی اختلاف افکنی کنیم و وحدت شکنی کنیم و در واقع کاری کنیم که بین مذاهب و فرقه‌های دینی تسنن و تشییع اختلاف ایجاد کنیم، این خیانت در شرایط فعلی است. 

اسماعیلی تصریح می‌کند:‌ شعر آیینی نیز در واقع باید وحدت آفرین باشد ولی متاسفانه ما می بینیم که من شاعر و من ذاکر اهل بیت(ع) شعر می‌گویم برای اهل بیت و به بزرگان سایر ادیان الهی توهین می‌کنم، البته ناخودآگاه و ناخواسته است فقط می‌خواهم بگویم امام حسین(ع) من دوستت دارم ولی به بزرگان ادیان دیگر توهین می‌کنم و یا بین تسنن و تشییع اختلاف افکنی می‌کنم که این تعابیر در آموزه های دینی مورد تایید نیست.

این شاعر ادامه می‌دهد:‌ شاخه سوم غلو که مقام مقام معظم رهبری هم در بیاناتشان به آن اشاره کردند و فرمودند به شاعران که این چه حرفی است که می زنید می‌گویید امام حسین(ع) از حضرت رسول اکرم(ص) هم  بالاتر است. حضرت رسول باید بیاید نعوذبالله از امام حسین(ع) پیروی کند.اگر ما ادب و آداب مسلمانی و دینی را بخواهیم رعایت کنیم براساس معرفت دینی شعر آیینی بگوییم باید توجه داشته باشیم که بزرگان دینی سرسلسله شان پیامبر(ص) است این‌ها شاگردان پیامبر هستند و ما نباید حضرت زینب(س) را فراتر از پیامبر به تصویر بکشیم حضرت ابوالفضل(ع) را فراتر از پیامبر به تصویر بکشیم این‌ها شاخه‌های غلو و غالی‌گری در شعر آیینی ماست.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *