میرعلایی: مرحوم پورستار ستاره سینمای ایران بود

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم تشییع پیکر مرحوم محمد پورستار صبح امروز (دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه) در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

کامران ملکی عضو خانه سینما در این مراسم گفت: یکی از غم‌انگیزترین زمانهای که خانه سینما آن را تجربه می‌کند زمانی است که یک عضو خود را از دست می‌دهد. محمد پورستار یکی از کسانی بود که چه در سینما و چه در تلویزیون خوش درخشید. مطمئن هستیم که هیچ مکانی امن‌تر از نزد خدا برای او نیست.

علی دهکردی در این مراسم اظهار کرد: آقای پورستار مرد شریفی بود و در تمام سالهای فعالیت‌مان از او خاطره ناراحت‌کننده‌ای نداریم. من خاطرم است که در سال ۷۲ با او همکار بودم و در همان سالها بود که شیفته اخلاق مهربانانه او شدم. تمام زندگی مرحوم محمد پورستار با حافظ، سعدی و شعرای بزرگ می‌گذشت. هیچ وقت چهره نورانی و پر از عرفان او از خاطرم نمی‌رود. از طرف خودم و شورای بازیگران به خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم. من شنیدم که او در بیمارستان بوده است اما به خاطر اینکه دوستان را به زحمت نیندازد کسی را از بستری بودنش مطلع نساخته بود. ما باید در برابر وجوه شخصیتی محمد پورستار سر تعظیم فرود بیاوریم.

پرویز پورحسینی بازیگر سینما و تلویزیون در این مراسم بیان کرد: من بر خود واجب می‌دانم این غم بزرگ را به خانواده سینمای ایران تسلیت بگویم. محمد پورستار را از سالهای دانشگاه می‌شناسم از روزگاری که با همدیگر در دانشگاه هنرهای زیبا درس می‌خواندیم. به قطعیت می‌توانم بگویم هیچ کس را نمی‌توان پیدا کرد که از او ناراضی بوده باشد و این موضوع به خاطر آن بود که محمد پورستار انسانی شریف بود.

جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون نیز در این مراسم گفت: به ملت ایران به خاطر از دست دادن مرحوم محمد پورستار و فاجعه زلزله کرمانشاه تسلیت می‌گویم. مردم ایران در حادثه زلزله کرمانشاه خوب خودشان را نشان دادند. من در سریال حضرت یوسف(ع) در کنار مرحوم پورستار بودم و او را انسانی شریف و آرام شناختم. او در شب وفات حضرت محمد(ص) درگذشت و من به شخصه آرزوی چنین مرگی را دارم. حضور محمد پورستار در صحنه فیلمبرداری سریال یوسف پیامبر باعث آرامش عوامل می‌شد. ما هر روز در سر صحنه سریال حضرت یوسف نماز جماعت برگزار می‌کردیم و این موضوع یکی از تاکیدات مرحوم فرج‌الله سلحشور بود. محمد پورستار با اینکه به خاطر کهولت سن ناتوان شده بود فریضه نمازش را به طور کامل ادا می‌کرد. از خداوند علو درجات را برای او آرزومندم.

احمد میرعلائی در این مراسم اظهار کرد: برخی از دوستان را وقتی در این مراسم می‌بینیم می‌گویند ای کاش در مراسم شادی همدیگر را ببینیم درحالی که اینگونه مراسم تذکری برای ماست. از آقای ملکی و آقای دهکردی تشکر می‌کنم که در اولین ساعات فوت مرحوم پورستار بالای سر پیکر او حضور یافتند و تسلای دل بازماندگان شدند. وقتی انسان فوت می‌کند می‌گوید ای کاش زودتر خبردار شده بودم. امروز همان روز و همان تذکر است امسال پورستار استادان اخلاق بودند. چقدر باید یک جوان زحمت بکشد تا به درجه مرحوم محمد پورستار برسد. محمد پورستار ستاره سینمای ایران بود؛ ستاره بودن به معنای اولای آن.

محسن علی‌اکبری تهیه کننده سریال مریم مقدس در این مراسم بیان کرد: محمد پورستار در کارهایی که ساخته‌ام تاثیر بسزایی داشت به قطعیت می‌توانم بگویم شاید اگر پرویز پورحسینی و محمد پورستار در سریال مریم مقدس حضور نداشتند شبنم قلی‌خانی نمی‌توانست نقش مریم را به خوبی ایفا کند. خداوند به خانواده مرحوم پورستار صبر عنایت کند.

در ادامه این مراسم دختر مرحوم محمد پورستار دلنوشته‌ای درباره پدرش قرائت کرد.

سپس منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: خداوند به همه ما صبوری عنایت کند. صبر از آن صفت‌هایی است که از امثال محمد پورستار یاد گرفت. دختر مرحوم پورستار حرفهای بسیار خوبی را قرائت کرد ای کاش همه چنین دختر و فرزندانی داشته باشند که درباره‌شان اینچنین خوب سخن بگوید. برخی از افراد مانند پورستار انسانی بی‌آزار هستند. این دردی است که همه ما با آن مواجه هستیم دردی که همدیگر را آزار می‌دهیم. زندگی محمد پورستار با عزت بود آنچه که امروز درباره او بیان شد واقعیت بود. عجیب است که ما درباره همه چیز فیلم و سریال می‌سازیم اما تاکنون درباره حافظ، سعدی و عزیزانی دیگر اثری تولید نکرده‌ایم. برای خانواده مرحوم پورستار صبوری آرزومندم هرچند می‌دانم صبوری را از مرحوم محمد پورستار آموخته‌اند.

علی دهکردی، منوچهر شاهسواری، رضا ناجی، احمد میرعلائی، جمال شورجه، سیدمحمود دعایی، پرویز پورحسینی، محسن علی‌اکبری، حبیب احمدزاده و کاظم بلوچی از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم تشییع پیکر مرحوم محمد پورستار حضور یافتند.

مرحوم محمد پورستار صبح روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ماه به علت سکته قلبی درگذشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *