خداحافظی تئاتر شهر با فروش میلیاردی

به گزارش خبرنگارفرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز اداره کل هنرهای نمایشی گزارشی از فروش سه ماه سوم سال ۹۶ ارائه داده است که نشان می‌دهد سالن‌های این نمایش با تابستان داغ امسال خداحافظی سختی کرده‌اند و دیگر خبری از فروش‌های میلیاردی سالن اصلی نیست.

در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با گنجایش ۵۷۹ نفر، نمایش کلنل که از ۱۴ مهر تا ۱۰ آذر روی صحنه رفته که با ۴۴ اجرا میزبان ۱۹۲۰۱ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۶۶۰۴ بلیط تمام‌بها، ۳۴۱۲ بلیط نیم‌بها، ۶۲۲۴ بلیط تخفیف‌دار و ۲۹۶۱ بلیط میهمان صادر شده که مبلغ گیشه آن را به ۵ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و ۸۹۰ هزار ریال رسانده است.

این مبلغ کمتر از یک‌پنجم فروش «اعتراف» شهاب حسینی است که رکورد فروش تئاتر را در سالن‌های دولتی شکسته بود.

نمایش «دو دلقک و نصفی» به کارگردانی جلال تهرانی از ۲۰ آذر ماه اجرای خود را در این سالن شروع کرده که فروش آن تا ۸ دی ماه، با ۱۶ اجرا، میزبان ۱۹۳۸ تماشاگر بوده که از این میان ۶۹۳ بلیط تمام‌بها، ۱۳۴ بلیط نیم‌بها، ۱۱۱۱ بلیط میهمان ارائه شده و به فروش ۳۰۴ میلیون ریال رسیده است.

اتفاقات اخیر تهران را می‌توان عامل فروش پایین نمایش جلال تهرانی دانست که برخلاف آثار اخیرش بدون چهره شاخصی تئاتری روی صحنه برده است.

سالن چهارسو مجموعه تئاترشهر با گنجایش ۱۲۲ تماشاگر نیز در این بازه زمانی میزبان دو نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» و «آکواریوم» بوده که نمایش «هفت عصر، هفتم پاییز» به کارگردانی ایوب آقاخانی از ۲۲ شهریور تا ۲۷ مهر ماه با ۲۸ اجرا ۲۴۱۳ تماشاگر داشته که حاصل ۷۷۸ بلیط تمام‌بها، ۲۱۳ بلیط نیم‌‌بها، ۵۸۰ بلیط تخفیف‌دار و ۸۴۲ بلیط میهمان بوده است. گیشه این نمایش ۳۳۷ میلیون و ۱۲۵ هزار ریال ثبت شده است.

کثرت بالای بلیت‌های میهمان این نمایش به نظر به تحت الحمایه بودن اثر ایوب آقاخانی از سوی نهادهای حامی تئاتر دفاع‌مقدس باشد.

نمایش «آکواریوم» به کارگردانی سیامک احصایی نیز که از ۷ آبان تا ۱۷ آذر در سالن چهارسو روی صحنه بوده با ۲۹ نوبت اجرا میزبان ۲۵۲۱ مخاطب بوده است. ۱۸۱۷ بلیط تمام‌بها‌، ۱۲۲ بلیط نیم‌بها‌، ۵۸۲ بلیط میهمان برای این نمایش ارائه شده و در گیشه مبلغ ۴۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزارریال ثبت شده است.

 در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر نمایش «چه کسی سهراب را کشت» به کارگردانی شهرام کرمی از ۲۱ شهریور تا ۲۸ مهر، ۲۸ نوبت روی صحنه رفته و میزبان ۱۹۲۴ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۶۷۳ بلیط تمام بها، ۵۱۸ بلیط نیم‌بها، ۲۰۷ بلیط تخفیف دار و ۵۲۶ بلیط میهمان صادر شده و گیشه آن ۲۷۴ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال اعلام شده است.

نمایش «بوی خواب» به کارگردانی سهراب سلیمی نیز که از ۷ آبان تا ۱۰ آذر ماه ۲۳ نوبت روی صحنه رفته ۳۲۱ بلیط تمام‌بها، ۱۸۴ بلیط نیم‌بها، ۳۴۲ بیلط تخفیف‌دار و ۴۷۲ بلیط میهمان داشته است. این نمایش در مجموع ۱۳۱۹ تماشاگر داشته و مبلغ ۱۷۱ میلیون و ۶۵۰ هزارریال در گیشه به خود اختصاص داده است.

نمایش «عروسی» به کارگردانی وحید اخوان نیز که از ۱۲ تا ۲۷ آذر ماه ۱۴ اجرا انجام داده میزبان ۸۹۷ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۴۹۴ بلیط تمام‌بها، ۷۸ بلیط نیم‌بها، ۷۲ بلیط تخفیف‌دار و ۲۵۳ بلیط میهمان ارائه شده که گیشه آن را به ۱۴۷ میلیون و ۶۵۰ هزارریال رسانده است.

با این توصیف سالن قشقایی نتوانست در فصل گرم پاییزی امسال رکورد ‌«بی‌پدر» محمد مساوات را جابه‌جا کند تا او جوان اول قشقایی در سال ۹۶ باشد.

در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر که طی ماه های پاییز میزبان پنج نمایش بوده است،

نمایش «شب شرقی» به کارگردانی ناصح کامکاری در ۲۵ اجرا از ۲۰ شهریور تا ۲۱ مهر، با ۳۳۲ بلیط تمام‌بها، ۲۰ بلیط نیم‌بها، ۳۳ بلیط تخفیف‌دار و ۴۲۲ بلیط میهمان مجموع ۸۰۷ تماشاگر داشته و گیشه آن ۷۳ میلیون و ۳۶۰ هزارریال ثبت شده است.

نمایش «پرواز ۷۴۵» به کارگردانی مرجان پورغلامحسین نیز در همین سالن طی ۲۳ اجرا از ۲۴ مهر تا ۲۴ آبان ؛ با ۲۲۷ بلیط تمام‌بها، ۳۲ بلیط نیم‌بها، ۲۴۶ بلیط تخفیف‌دار و ۳۸۶ بلیط میهمان میزبان ۸۹۱ تماشاگر بوده و مبلغ ۸۷ میلیون و ۹۶۰ هزار ریال در گیشه بدست آورده است.

نمایش «نذار این خواب تعبیر بشه» به کارگردانی مهدی نصیری نیز با ۲۲ اجرا از ۲۵ مهر تا ۲۴ آبان ؛ ۲۱۱ بلیط تمام‌بها، ۴۷ بلیط نیم‌بها، ۱۵۷ بلیط تخفیف‌دار و ۵۴۶ بلیط میهمان میزبان ۹۶۱ تماشاگر بوده و در گیشه مبلغ ۷۲ میلیون و ۲۰ هزار ریال برایش ثبت شده است.

«فرق آ وسط» به کارگردانی رسول کاهانی  از اول تا ۲۴ آذر ماه روی صحنه رفت . این نمایش طی ۲۰ اجرا میزبان ۱۳۴۹ تماشاگر بود. برای آن ۷۱۳ بلیط تمام‌بها، ۱۹۰ بلیط نیم‌بها، ۱۴۸ بلیط تخفیف‌دار و ۲۹۸ بلیط میهمان ارائه شده که مبلغ گیشه ۱۸۵ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال شده است.

نمایش «آبجی» به کارگردانی مهدی شاه‌پیری نیز که از ۲ تا ۲۴ آذر ماه در سالن سایه روی صحنه رفته میزبان ۱۲۴۰ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۶۵۴ بلیط تمام‌بها، ۸۵ بلیط نیم‌بها، ۱۲۷ بلیط تخفیف‌دار و ۳۷۴ بلیط میهمان ارائه شده و مبلغ ۱۵۹ میلیون و ۶۲۰ هزار ریال در گیشه داشته است.

فروش بالای دو نمایش کاهانی و شاه‌پیری نشان می‌دهد گروه‌های جوان در سایه بیش از شخصیت‌هایی باسابقه تئاتر در گیشه موفق بوده‌اند. این مهم نکته‌ای است که می‌توان در جمع‌بندی پایان سال تئاتری درباره‌اش سخن گفت.

پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر با گنجایش ۲۶ تماشاگر نیز در این بازه زمانی میزبان هفت نمایش بوده است.

نمایش «قند خون» به کارگردانی لیلی عاج از ۲۳ شهریور تا ۵ مهر ماه ۹۶ ۱۲ نوبت اجرا شده و میزبان ۴۲۹ تماشاگر بوده است. ۱۹۶ بلیط تمام‌بها، ۱۱۳ بلیط تخفیف‌دار و ۱۲۰ بلیط میهمان برای آن عرضه شده و رقم فروش آن نیز ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال ثبت شده است.

نمایش «تور عروسی مامان» به کارگردانی مریم منصوری نیز از ۱۲ تا ۲۱ مهر ۱۰ نوبت اجرا شده و میزبان ۲۵۶ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۱۵۱ بلیط تمام‌بها، ۲۴ بلیط تخفیف‌دار و ۸۱ بلیط میهمان ارائه شده که در گیشه مبلغ ۲۵ میلیون و ۵۰ هزار ریال برایش به همراه داشته است.

نمایش «راهمرد» به کارگردانی حامد هوشیاری نیز از ۲۵ مهر تا ۵ آبان ۱۵ نوبت روی صحنه رفته که ۳۲ بلیط تمام‌بها، ۳۵ بلیط تخفیف‌دار و ۱۰۸ بلیط میهمان را به ۱۷۵ تماشاگر اختصاص داده است. گیشه این نمایش ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال ثبت شده است.

نمایش «آن سه نفر» به کارگردانی شهاب راحله از ۷ تا ۱۶ آبان ۱۴ نوبت روی صحنه رفته که در مجموع ۱۹۰ تماشاگر داشته است. برای این نمایش ۳۹ بلیط تمام‌بها، ۱۲ بلیط تخفیف‌دار و ۱۳۹ بلیط میهمان ارائه شده است. مبلغ ۷ میلیون و ۵۰ هزار ریال در گیشه برایش ثبت شده است.

نمایش «اصفهان شهر بچه‌های لهستان» به کارگردانی رکسانا مهرافزون نیز که از ۶ تا ۱۲ آذر ماه ۷ نوبت اجرا شده است میزبان ۴۹۹ تماشاگر بوده و برای این نمایش ۳۰۴ بلیط تمام‌بها، ۳ بلیط تخفیف‌دار و ۱۹۲ بلیط میهمان ارائه شده است. در گیشه مبلغ ۴۵ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال برایش ثبت شده است.

نمایش «خط بریل» به کارگردانی مهدی شیخوند نیز از ۱۴ تا ۲۴ آذر ماه ۱۰ نوبت در پلاتو اجرا روی صحنه رفته است. برای این نمایش ۵۸ بلیط تمام‌بها، ۲ بلیط تخفیف‌دار و ۵۸ بلیط میهمان ارائه شده است. مبلغ گیشه این نمایش ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال و مجموع تمااشگران آن ۱۱۸ تن ثبت شده است.

«بهار پانتومیم» به کارگردانی ساسان قجر نیز که از ۲۶ آذر تا اول دی ماه ۶ نوبت اجرا شده میزبان ۱۷۷ تماشاگر بوده است. برای این نمایش ۸۵ بلیط تمام‌بها، ۳۱ بلیط تخفیف‌دار و ۶۱ بلیط میهمان صادر شده و در گیشه مبلغ ۱۵ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال برایش ثبت شده است.

فروش پلاتو اجرا و آمار بهتر نمایش «اصفهان شهر بچه‌های لهستان» به نظر به سبب شیوه اجرایی متفاوت و حضور محمد چرمشیر در نقش نویسنده باشد.

کافه تالار چهارسو نیز از اول تا ۲۴ آذر ماه شاهد اجرای نمایش «ما تا ابد در قطب می‌مانیم» به کارگردانی رحیم نوروزی بود. این نمایش با ۲۰ نوبت اجرا میزبان ۵۵۶ تماشاگر بود. برای این نمایش ۳۸۴ بلیط تمام‌بها ۱۸ بلیط تخفیف‌دار و ۱۵۴ بلیط میهمان عرضه شده و مبلغ گیشه آن ۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال ثبت شده است.

تماشاخانه سنگلج در سه ماه مهر، آبان و آذر میزبان سه نمایش بود.

نمایش «پایان بازی» به کارگردانی افشین زمانی از ۱۹ شهریور تا ۲۱ مهر ماه روی صحنه بوده و در این مدت ۸۶۰ تماشاگر از آن دیدن کرده اند. برای این نمایش ۴۷۶ بلیط تمام‌بها، ۴ بلیط نیم‌بها، ۲۷ بلیط تخفیف‌دار و ۳۵۳ بلیط میهمان ارائه شده که در مجموع مبلغ ۹۳ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال در گیشه به نام این نمایش ثبت شده است.

نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمی‌کنه» به کارگردانی پیام عزیزی نمایش دیگری است که از ۳۰ مهر تا ۳۰ آبان ماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه رفته است. این نمایش را ۱۹۰۴ تن دیده اند. ۳۷۵ بلیط تمام‌بها، ۳۲۷ بلیط نیم‌بها، ۱۷۵ بلیط تخفیف‌دار و ۱۰۲۷ بلیط میهمان برای این نمایش صادر شده و مبلغ گیشه آن نیز ۲۶۷ میلیون و ۴۰ هزار ریال ثبت شده است.

نمایش «شال و انگشتر» به کارگردانی عبدالرضا اکبری نیز که از اول تا ۲۷ آذر ماه در این تماشاخانه روی صحنه بوده ۲۷۶۷ تماشاگر را به این سالن آورده است. برای این نمایش ۱۰۲۸ بلیط تمام‌بها، ۱۶۲ بلیط نیم‌بها، ۲۷۰ بلیط تخفیف‌دار و ۱۳۰۷ بلیط میهمان ارائه شده که در مجموع گیشه آن ۲۴۷ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال بوده است.

سنگلج که بهار و تابستان پرفروشی با کارهای هادی مرزبان و شهاب‌الدین حسین‌پور سپری کرده بود و در سه مرحله رکورد فروشش شکسته شد، در پاییز فروشی زیر متوسطی را تجربه کرده است.

اداره کل هنرهای نمایشی آماری از فروش خانه نمایش و تالار هنر ارائه نداده است.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *