حیدریان: رضا داد نقش مشورتی در سینما دارد/ تغییر در کمیت اکران فیلم با نظام نامه جدید

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست رسانه ای محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی صبح امروز یک شنبه ۲۰ اسفندماه در ساختمان سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی در ابتدای این نشست گفت: هر چند دیر اما فرصتی پیش آمد که در خدمت اهالی رسانه باشم. این اولین مرتبه ای است که در خدمت رسانه ها هستم. به جامعه سینمایی، درگذشت سینماگران عزیزمان را تسلیت عرض می کنیم. در سالی که گذشت حاصل تجربه ای که سینما با آن مواجه بود، حاصل برنامه ای بود که برای سینمای ایران در نظر گرفته شده بود. قصد ما در برنامه جامعه سینما این است که هم با یک هدف حرکت کنیم و بتوانیم هم پوشانی داشته باشیم.

وی ادامه داد: برنامه جامع سینمای ایران طی هفته آینده در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. در سالی که گذشت ما تلاش کردیم تصدی گری را در دولت کم کنیم و برنامه های مختلف را با همکاری صنوف مختلف پیش ببریم. صنوف در پاره ای از نقاط منافع بخشی مجبورشان می کند که از منافع کلی چشم پوشی کنند، از این جهت سعی کرده ایم که نظارتمان را بهتر کنیم.

رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: نظام اکران جزء بخش هایی بود که رسانه ها طی این مدت مطالب بسیاری درباره آن منتشر کردند. اکران یکی از مهمترین بخش های یک فیلم است چرا که هر فیلمسازی علاقه مند است که فیلم خود را به نمایش عمومی درآورد. به همین خاطر باید نظام اکران ترمیم می شد که بتواند نظام کار آمدی باشد. نظام نامه جدید امکان نمایش تعداد بیشتری فیلم با موضوعات مختلف را به وجود می آورد. تعداد آثاری که در سال۹۶ نسبت به سال ۹۵ ساخت شده بود، بیشتر بود. در پروانه ساخت ما باید امنیت شغلی را ایجاد کنیم. ما زمانی که سخن از سینمای حرفه ای به میان می آوریم، یعنی باید از افراد رسمی و دارای صنوف در مراحل ساخت یک اثر حرفه ای وجود داشته باشد.

حیدریان گفت: تهیه کننده در یک پروژه سینمایی شخص مهمی است. تهیه کننده ای که مسائل فرهنگی کشور را درست نشناسد به ضرر سینمای ایران گام بر می دارد. تولید باید در سینمای ایران به سمت مسئولیت بیشتر و مسئولیت پذیری بیشتر برود. نظام ارتباطی بین ما و صنوف نیز باید در برخی بخش ها دست خوش تغییر شود. سینمایی ایران باید بتواند اختلافاتی که درونش وجود دارد را درون خود حل کند. در برنامه جامع سینمای ایران به بحث اقتصاد سینما، نگاه ویژه‌ای شده است. ما باید از بازار سینمایی جهان سهمی داشته باشیم و این سهم خواهی نیازمند کارهای بسیاری است.

وی افزود: با وزارت صنایع صحبتی داشته ایم و در فکر این هستم که جایزه ای برای بهترین صادر کنند آثار سمعی و بصری تخصیص دهیم. رسیدگی به بازارهای جدید یکی از سرفصل های سازمان سینمایی خواهد بود. با آقای نمکی صحبتی داشتیم تا در شهرهای کوچک نیز سالن سینمایی بسازیم. امسال طرح سینمای سیار امسال توانست اتفاقات خوبی را رقم بزند. در سال آینده سعی می کنیم که سینماهای سیار را افزایش دهیم. در سالی که گذشت با تمام مدیران ۳۱ استان کشور صحبت داشته ایم. سیاست های تولید فیلم توسط استانهای مختلف را در دست انجام داریم و امیدواریم هنرمندان خلاق شهرستان ها را نیز در شهرهای خودشان به کار گیری کنیم. مرکز انیمیشن سازمان سینمایی کارهای بسیار خوبی را رقم زده است. سینمای جوان در حال حاضر حدود ۶۰ دفتر دارد، برنامه ما این است که حدود ۶۰ دفتر دیگر را نیز تاسیس کنیم. پیش از این سینمای جوان به آموزش می پرداخت؛ اما سیاست جدید سینمای جوان تولید خواهد بود.  

رئیس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: جشنواره ها می تواند باعث همبستگی شود، به همین خاطر تمام تلاشمان را می کنیم که جشنواره های ملی در استانهای دیگر نیز برگزار شوند. بنیاد سینمایی فارابی در سالی که گذشت از دادن کمک های بلاعوض خودداری کرد. در سال آینده سعی می کنیم که وام های قرض‌الحسنه ای برای ساخت آثار سینمایی با کمک سازمان برنامه و بودجه در نظر بگیریم. در سال آینده سازمان سینمایی نگاه ویژه‌ای به جوانان فیلمساز خواهد کرد. تلاش می کنیم در سال پیش رو حضورمان را در بازارهای مختلف جهانی را پرنگ تر کنیم. سعی می شود در سال آینده در حوزه سی جی اتفاقاتی را رقم بزنیم.

وی بیان کرد: امیدوارم در سال آینده فیلم های سینمایی کشور بتوانند مخاطبان سینمای ایران را به خود جذب کنند. فیلمهای سال آینده سینمای ایران باید در ارتباط گیری با مخاطب پیشرفت داشته باشد. فیلم ها باید به گونه ای باشد که مردم ایران به ایرانی بودنشان افتخار کنند. نقد و منتقد در سینمای ایران نقش مهمی دارد، امیدوارم که در کشورمان منتقدان عالم در فضای سینمای ایران ورود کنند. سینمای ایران در حال جهش است و قدم ها را بلند بر می دارد.

حیدریان در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره حضور علیرضا رضاداد توضیح داد: آقای رضا داد از دوستان اصلی در سازمان صدا و سیما بودند و بعد از آن از او دعوت کردم که به عنوان مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در کنار ما حضور داشته باشد. به علت این که آقای رضاداد بازنشسته شده است، نمی توانیم پستی به او بدهیم و او را در کنار خود داشته باشیم. به همین علت به عنوان مشاور در کنار من است و به من کمک می کند. ما هر کجا کمک بخواهیم از او کمک می گیریم. نقش او در این کار نقش مشاوره ای است و عموماً از نظر او به عنوان پیشکوت استفاده می کنیم. نقش او مشورتی است و بیشتر از این نیست.

وی بیان کرد: ما تصمیم داریم که کارهایی را در زمینه شفاف سازی انجام دهیم. من از آقای داروغه زاده برای زحماتشان در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر تشکر می کنم. امسال هزینه های جشنواره فیلم فجر ۴۰ درصد هزینه های جشنواره سال ۹۵  بود. درباره انتخاب آقای داروغه زاده به عنوان دبیر جشنواره سی و هفتم، هنوز هیچ تصمیم قطعی گرفته نشده است. در روزهای آینده جلسه ای داریم که در آن جلسه درباره ابقای دبیری جشنواره فیلم فجر تصمیم خواهیم گرفت.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی درباره بدهی های انجمن سینمای جوان، بیان کرد: انجمن سینمای جوان پیش از این به برخی از سینماگران بدهی داشته است، اما در حال حاضر بسیاری از این بدهی ها پرداخته شده است، تا پایان سال جاری تمام بدهی ها پرداخت می شود.

وی درباره سینمای انیمیشن گفت: سینمای انیمیشن، خوشبختانه توانسته افتخارات بسیاری را برای کشورمان به ارمغان آورند. در فکر این هستیم که سیاست های جدیدی برای این بخش از سنیمای ایران تدوین کنیم.

حیدریان درباره مدرسه ملی سینما خاطر نشان کرد: مدرسه ملی سینما قرار است کار خود را با قوت ادامه دهد. امسال مدرسه ملی سینما بالاترین بودجه را از سازمان سینمای دریافت کرد.

رئیس سازمان سینمای در پاسخ به سوالی درباره سینمای هنرو تجربه گفت: هنر و تجربه، بخش مهمی از سینمای ایران است و باید با برنامه ریزی های دقیق جلو برود. برخی تصور می کنند که فیلم های اول باید در هنر و تجربه اکران شود، این انگاره غلطی است، هنر و تجربه ممکن است اولین اثر یک هنرمند باشد یا اینکه دهمین اثر یک هنرمند باشد. اگر بناست که هنر و تجربه فعالیت کند باید کامل فعالیت کند و ما هم می خواهیم که فعالیت کنند. ما باید شرایط را در سراسر کشور برای نمایش هنر و تجربه فراهم کنیم.

وی بیان کرد: من به هیچ عنوان کارهایی که برای نمایش فیلم ها می شود را نمی پسندم، به نظرم فیلمسازان باید مشکلاتشان را با گفت و گو حل کنند. نظارت بر کارگروه اکران و رسیدگی به شکایات یکی از الزامات بحث اکران سینمای ایران است. اخیرا شنیده ام که چند سینماگر دیگر به اکران گلایه کرده اند، من از شما می خواهم فیلمهایشان را برای اهالی رسانه به نمایش درآورند.

حیدریان درباره جشنواره فیلم فجر گفت: ما جلساتی داشته و داریم و می خواهیم تکلیف جشنواره فیلم فجر را به صورت کامل مشخص کنیم و نظام نامه ای قطعی برای آن تدوین کنیم. بلافاصله پس از تدوین این تصمیمات اعلام خواهد شد. اگر جشنواره ای آورده ای برای سینمای ایران نداشته باشد، به هیچ عنوان آن را برگزار نمی کنیم، از طرفی دیگر اگر جشنواره ای نیاز سینمای ایران باشد با تمام تلاش آن جشنواره را برگزار می کنیم.

وی اظهار کرد: درباره این که سینمای ایران ملوک الطوایفی اداره می شود، من این انگاره را قبول ندارم. ادامه سینمای ایران به شیوه برنامه ریزی شدای جلو می رود. درباره برگزاری جشنواره ها هر کسی که بخواهد جشنواره ای سینمایی برگزار کند ما استقبال می کنیم و تصور می کنیم باعث اعتلای سینمای ایران می شود. درباره نامه ای که به رئیس جمهور داده شد، باید بگویم که همه کارها در چهارچوب قانون انجام می شود و یک نامه نمی تواند به عنوان یک اهرم فشار استفاده شود، اگر اینگونه باشد سنگ روی سنگ بند نمی شود. ما تلاش می کنیم که اطلاعات و آگاهی را در سینمای ایران گسترش دهیم و تصور می کنیم این موضوع بر همه جنبه های سینمای ایران تاثیر می گذارد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: درباره باغ کتاب، ما هیچگونه کمکی مالی نکرده ایم، چرا که پردیس باغ کتاب در اختیار شهرداری تهران است و شهرداری هم به این کمک ها نیازی ندارد. درباره فیلم های توقیفی باید گفت که چهارچوب هایی وجود دارد که برخی از فیلمسازان از این چهارچوب ها عبور کرده اند. ما به دنبال فیلم و فیلمساز خنثی نیستیم. سینما نقشش و وظیفه اش مهم است و ما به عنوان دولت باید برای آن برنامه ریزی و نظارت داشته باشد. ما نمی توانیم به مسائل اجتماعی بی تفاوت باشیم.

وی ادامه داد: درباره مرکز گسترش، ما خیلی وقت پیش ماموریت مرکز گسترش مستند را به جای آثار تجربی، آثار انیمیشن قرار دادیم، چرا که انیمیشن از اهمیت بالایی برخوردار است. درباره فیلم یکی از فیلمسازان قرار است آن فیلمساز به شورای مربوطه دعوت شود و درباره مشکلات فیلم با وی صحبت شود. درباره صندوق بیکاری، این صندوق به هیچ عنوان تشکیل نشد. ما باید در خانه سینما منابع پایدار مالی داشته باشیم که بتواند به نیازهای صنوف پاسخگو باشد. ۳۸ میلیارد تومان در سال جاری برای بیمه هنرمندان پرداخت شده است. اساسی ترین کاری که باید انجام شود، استفاده از صنوف مختلف در فیلم های سینمایی است، اینکه شخص تمام خانواده اش را در فیلمش به کار می برد ما را از صنعت سینما دور می کند. تعداد فیلمهای تولید شده بالای ۱۵۰ فیلم است. درباره رابطه با صنوف قرار ما بر این است که دستور عمل ها باید توسط خود صنفشان نگارش شود، اما نظارت اجرای آن با ما است.

رئیس سازمان سینمایی گفت: هنر و تجربه کارش انجام کارهای جدید است در زمینه تجربی، ما فضایی را در اختیارشان قرار داده ایم که این فیلم ها در کنار ساخت، نمایش هم داده شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *