پاسخ امام جواد (ع) به نامۀ کسی که پدرش ناصبی بود

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید حسین هاشمی‌نژاد» سخنران و کارشناس مذهبی در بیانی درباره اهمیت مدارا کردن با دیگران به ویژه با والدین به روایتی از امام محمد تقی (ع) اشاره کرد و گفت: «بکر بن صالح» می‌‌گوید که داماد من به امام جواد(ع) نامه‌ای نوشته و در آن گفت: «پدرم، یک فرد ناصبی و منحرف است. او به شدت از اعتقادات خود دفاع و بر آنها پافشاری می‌کند. می‌خواهم نظر شما را در باره پدرم بدانم. آیا با او مقابله کنم یا مدارا؟»

وی افزود: امام جواد(ع) در پاسخ وی چنین نوشت: «قَدْ فَهِمْتُ کِتَابَکَ وَ مَا ذَکَرْتَ مِنْ أَمْرِ أَبِیکَ وَ لَسْتُ أَدَعُ الدُّعَاءَ لَکَ إِنْ شَاءَ اللَّهُ وَ الْمُدَارَاةُ خَیْرٌ لَکَ مِنَ الْمُکَاشَفَةِ وَ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرٌ فَاصْبِرْ إِنَّ الْعاقِبَةَ لِلْمُتَّقِینَ ثَبَّتَکَ اللَّهُ عَلَی وَلَایَةِ مَنْ تَوَلَّیْتَ نَحْنُ وَ أَنْتُمْ فِی وَدِیعَةِ اللَّهِ الَّتِی لَا یَضِیعُ وَدَائِعُه؛ منظور تو را از مضامین نامه‌ات دریافتم و به وضعیت اعتقادی پدرت واقف شدم. ان‌شاءاللّه تو را از دعای خیر فراموش نمی‌کنم. مدارا برای تو بهتر از رو در رویی و مقابله با پدر است».

حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی‌نژاد خاطرنشان کرد: امام (ع) در ادامۀ نامه نوشتند: «هر سختی، آسایش و راحتی در پی دارد، شکیبایی و بردباری پیشه کن و صبور باش که عاقبت نیک در انتظار متقّین است. خداوند تو را در راه محبت و ولایتِ آنان که دوستشان داری، ثابت قدم بدارد. ما و شما در پناه رحمت الهی هستیم و او پناهندگان خود را ضایع نمی‌کند».

به گفتۀ وی «بکر بن صالح» در ادامه سخن خود می‌‌گوید که خداوند در مدت کوتاهی، دل پدر را [در نتیجه صبر وی] به او متمایل کرد که دیگر در هیچ موردی با پسرش مخالفت نمی‌کرد». (۱)

۱ـ بحارالأنوار، علامه مجلسی، چاپ مؤسسة الوفاء، بیروت، لبنان، ۱۴۰۴ ه . ق، ج۵۰، ص۵۵

در ادامه می‌توانید فیلم سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی‌نژاد را ببینید:

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *