رسانه‌ها نقش آمریکا در دفاع مقدس را سانسور کردند/داشته های نسل جوان از دفاع مقدس هیچ است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از کتاب«رویای آمریکایی» که در آن گلعلی بابایی جنگ نیابتی آمریکا بر علیه ایران در دوران هشت ساله دفاع مقدس را بررسی کرده و نشر ۲۷ بعث آن‌را به چاپ رسانده، عصر امروز سه شنبه ۴ اردیبهشت۹۷ با حضور سردار سیروس صابری جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ، نادر طالب زاده فعال رسانه ای، محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و اهالی هنر در نخلستان سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد.

در این مراسم سردار صابری در سخنانی ضمن تشکر از چاپ این کتاب و پرداختن به این موضوع،گفت: اولین شخصیتی که از ابتدای جنگ عراق به ایران از نقش آمریکا سخن گفت امام خمینی (رحمت الله علیه) بود. ایشان در شروع جنگ هشت ساله صدام و نقش آمریکا را در این جنگ را به مردم معرفی می‌کند.

وی ادامه داد: نسل‌ها پشت سر هم می‌آیند، نسلهایی که جنگ را ندیدند، مشتاق خواندن  و دانستن نقش آمریکا در این جنگ هستند و باید در این خصوص بیشتر صحبت کرده و از نقش آمریکا و کشورهای غربی و عربی  در جنگ بیشتر سخن بگوییم.

جانشین فرمانده سپاه تهران گفت: در موضوع جنگ عراق علیه ایران ابتدا نقش کشورهای عربی را می بینیم و اینکه اکثر کشورهای بلوک غرب نیز زیر پرچم آمریکا بودند و  دیگر کشورهای غربی نیز با دادن تسلیحات و مستشاران به صدام کمک می کردند که تعداد آنها به ۳۵ کشور رسیده بود، تا آنجا که در جنگ خلیج فارس مشاهده می‌کنیم که آمریکا به صورت علنی وارد جنگ با ایران می‌شود و سکوهای نفتی را هدف قرار می‌دهد.

سردار صابری عنوان کرد: نیاز است که این تعداد این کتاب‌ها بیشتر تالیف شده و در اختیار عموم قرار گیرد و بیشتر به این موضوع پرداخته و نسل جدید و قدیم را با این موضوع مهم آشنا شوند.

در ادامه نادر طالب‌زاده نیز در سخنانی گفت که امیدوارم این کتاب به  سریالی مستند تبدیل شده و نقش آمریکا در جنگ را بره مردم نشان دهد.

وی در ادامه سخنانش به موضوع دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در خصوص جنگ ۸ ساله بر علیه ایران در رسانه های داخلی خصوصا در رسانه های غربی و نقش آمریکا در جنگ سانسور شدیدی صورت گرفته است و معلوم می شود که یک تصمیم جدی وجود داشت که جنگ و نقش آمریکا و کمک به صدام دیده نشود. خصوصا در بعضی موارد مانند حمله شیمایی به جزایر مجنون این مورد قابل مشاهده است، در صورتیکه ما می توانستیم در آن زمان  با تحقیقات و بررسی ها این موضوع را در آن زمان شفاف سازی کنیم و مسببان این فاجعه را معرفی کنیم.

این فعال رسانه ای اظهار کرد: در بُعد تبلیغات خیلی نیاز به جراحی داریم و باید با تشکیل اتاق فکری روی این موضوعات فکر کنیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

طالب زاده در خصوص کتاب رویای آمریکایی گفت: این کتاب نمونه ای از تلاش های جدی در این زمینه و نشان دادن نقش آمریکا در جنگ ۸ ساله است که پرداختن به این موضوف جای تقدیر دارد.

محمد صادق کوشکی نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که سخنانش را با جمله ای از شهید خرازی آغاز کرد که این شهید بزرگوار می گفت:جنگ را درشت ننویسیم، درست بنویسیم.

وی ادامه داد: ما هنوز هم نتوانستیم درشت بنویسیم چه برسد که درست بنویسیم، این موضوع را می توان از داشته ها و دانسته های نسل جوان امروز متوجه شد. 

کوشکی افزود: اگر بگویم که داشته های نسل جوان ما از دفاع مقدس هیچ است، دروغ نگفته ام. این موضوع را من که با دانشجویان سروکار دارم متوجه می شوم.

این استاد دانشگاه گفت: باید صدها کار پژوهشی محکم انجام شود تا همه بدانند که جنگ ما با عراق نبوده، بلکه جنگ ما با استکبار به سرکردگی آمریکا بوده است همانطور که این موضوع را امام خمینی(رحمة الله علیه) چندین بار بیان کردند.

وی گفت: متاسفانه ما برای این واقعیت هیچ سندی ارائه نکردیم و شرمندگی سینمای ایران است که تا کنون هیچ فیلمی در این خصوص نساخته است.

کوشکی عنوان کرد: اگر به این موضوع در سال های پس از اتمام جنگ پرداخته بودیم و جامعه را از نقش آمریکا آگاه ساخته بودیم، امروز هیچ کس از مذاکره با آمریکا خوشحال نمی‌شد.

گلعلی بابایی نیز آخرین سخنران این مراسم بود. وی در سخنانی گفت: سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس در ۵ اردیبهشت و پنجمین سالگرد درگذشت استاد امیر حسین فردی، کسی که راه و رسم نوشتن را به من آموخت، دلیل برگزاری مراسم رونمایی در امروز است.

بابایی به آخرین کتابش یعنی «رویای آمریکایی» اشاره کرد و گفت: در این کتاب سعی کردم با توجه به منابع محدود و بضاعتم جنایت آمریکا در دوران دفاع مقدس  را بنویسم.

وی در خاتمه گفت: در این کتاب سعی کردم با نوشتاری روان و روایی و به دور از نوشتاری آکادمیک و نظامی مطالب را بنویسم تا خواننده به عمق جنایات و نقش آمریکا پی ببرد.

در ادامه گزارش تصویری این مراسم را ببینید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *