گزارش تسنیم از اختتامیه جشنواره جهانی فجر/سیمرغ زرین فجر در دست بلغارها

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر که در تالار وحدت برگزار می‌شد، با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

رضا میرکریمی در سخنرانی خود که همانند دو سال گذشته کوتاه سخن گفت از مدیران حامی جشنواره که از ایده‌های نو حمایت کرده‌اند تشکر کرد و جشنواره را محصول و دست‌رنج گروه خوش‌فکری دانست که او را همراهی کردند.

وی گفت: حتی از کسانی که سعی کردند حواشی منفی برای جشنواره ایجاد کنند متشکرم.

در بخش جایزه نت‌پک که به آثار آسیای اهدا می‌شود عباس امینی برای فیلم هندی و هرمز تندیس جشنواره را برد.

امینی در سخنرانی خود آرزو کرد بچه‌های فقر در ایران بابت فقر تن به ازدواج ندهند. فیلم او با موضوع ازدواج دو کودک سیزده و شانزده ساله ساخته شده است.

در بخش فیلم اول جایزه و تندیس به درساژ ساخته پویا بادکوبه اهدا شد که داوران جسارت در روبه‌رو شدن با گناه، بازی نگار مقدم و داستان خوب را عامل این موفقیت عنوان کردند. او جایزه را به پدرش تقدیم کرد که به او آموخته اخلاق و نظم از فیلمسازی مهمتر است.

بادکوبه که پیشتر در جشنواره برلین شرکت کرده بود بردن جایزه در کشور خود را لذت‌بخش توصیف کرد و گفت در تالار وحدت در همه طبقات برای دیگران دست زده بوده است.

در بخش بین الادیان که با مشارکت بخش مدیای کلیسای کاتولیک برگزار شده بود، تندیس به سمیح کاپلان اوغلو برای ساخت فیلم گندم اهدا شد.

داور این بخش جذاب‌ترین بخش این جشنواره را دیالوگی بوده است که پس از تماشای آثار بین آنان شکل گرفته است و آن را محصول تفاوت‌های فرهنگی برشمرد. او انتخاب جایزه را به انتخاب موضوع فیلم از کتب مقدس مربوط دانستند.

در بخش جایزه صلح تندیس به ریتی پان، فیلمساز کامبوجی اهدا شد. این جایزه توسط اولیور استون به مستندساز کامبوجی اهدا شد.

استون در این بخش گفت:  ریتی پان در مدت طولانی مشغول فیلمسازی بوده و من با افتخار این جایزه را به او اهدا می‌کنم. 

پان نیز در این باره گفت: این جایزه برایم معنای خاصی دارد که شاید ما نتوانیم با فیلمسازی جهان را تغییر دهیم ولی با فیلم می‌توانیم با هم گفتگو کنیم.

دیپلم افتخار در این بخش به هانا اسلک برای ساختن فیلم معدنچی اهدا شد. وی در سخنرانی خود گفت: من عادت دارم با گرفتن جایزه آرزو می‌کنم و آرزویم این است که در سال‌های پیشرو فیلم‌های کوتاه و مستند بیشتری از زنان ایرانی ببینیم. 

در بخش جلوه‌گاه شرق، جایزه بهترین فیلم کوتاه به محمد کارت برای فیلم بچه‌خور اهدا شد. جایزه کارگردانی بهترین فیلم آسیایی نیز به مریم بحرالعلومی برای فیلم پاسیو اهدا شد.وی گفت خوشحال است که  اولین فیلم یک دستیار کارگردان جایزه وطنی برده است.

بهترین فیلم بلند آسیایی جایزه‌اش به پدر و پسر به کارگردانی دونگ دینگ آونگ اهدا شد.وی جایزه به دست آمده را با ارزش دانست.

جایزه اخلاق با عنوان محمد امین توسط رضا کیانیان برای سومین سال متوالی به مجید مجیدی اهدا شد.

وزیر ارشاد پیش از اهدای این جایزه گفت: ایران دیروز کشور شعر بود و هست و امروز کشور سینماست. در دوره‌ای که بسیاری تلاش می‌کنند از ایران چهره‌ای دیگر بسازند هنرمندان می‌کوشند ایران را آنچنان که بود و هست و باشد نشان دهند. 

در بخش اصلی جشنواره، بخش بین‌الملل لوح تقدیر  فیلم کوتاه به آقای گوزن ساخته مجتبی موسوی اهدا شد. موسوی از مسئولین خواست به انیمیشن بیشتر اهمیت دهند.

تندیس بهترین فیلم کوتاه نیز به وفاداری ساخته تاتیانا فدورسکایا اهدا شد. وی که در ایران حاضر نبود از طریق ویدئویی نسبت به دریافت جایزه واکنش نشان داد.

سیمرغ ویژه هیئت داوران نیز به ترانه گرانیت ساخته ریچارد کندریک اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر زن به ماهور الوند برای بازی در هت‌تریک اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد نیز به لئون لوچف برای بازی در فیلم معدنچی اهدا شد.

مریلا زارعی در این مراسم از بازیگران تنگه ابوقریب تشکر ویژه کرد.

جایزه بهترین فیلمنامه به رامتین لوافی برای فیلم هت‌تریک اهدا شد. 

جایزه بهترین کارگردانی توسط هیئت داوران به آلکسی گرمن جونیور برای فیلم دولتوف اهدا شد. وی در این برنامه حاضر نبود و از طریق ویدئو از دریافت این جایزه ابراز خشنودی کرد.

سیمرغ زرین بهترین فیلم نیز در نهایت به میلکوف لازارف برای فیلم آگا اهدا شد.

اجرای این برنامه به عهده رامبد جوان بود و کارگردانی آن را حمیدی مقدم برعهده داشت.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *