مترجم تاریخ سینما و تئاتر درگذشت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آقای آزادی‌ور که در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمستان سال گذشته بابت خدماتش به تئاتر در حوزه ترجمه و نگارش مقالات مورد تقدیر قرار گرفته بود، روز گذشته در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

هوشنگ آزادی‌ور متولد ۱۳۲۱ در شهر تهران بود. او در دهه ۴۰ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد و از دانشکده صداو سیما مدرک کارشناسی در رشته کارگردانی را دریافت کرد. چند سالی به تهیه و کارگردانی فیلم مستند پرداخت و سپس و چند سالی هم در تئاتر فعالیت کرد. او در مستند‌سازی به فیلم های مردم‌شناسانه و آموزشی گرایش داشت و عمده فیلم‌های خود را در این زمینه ساخت. از سال ۱۳۶۱ در جوار مستندسازی به ترجمه متون تئاتری و سینمایی پرداخت و چندین جلد کتاب ترجمه و کتابی درباره هنر سنتی ایران تألیف کرد. او همواره در کنار ساختن فیلم و ترجمه کتب‌، مقالاتی را در زمینه سینما و تئاتر در مجلات هنری منتشر کرده است.

هنوز خبری درباره مراسم تشییع این هنرمند منتشر نشده است؛ اما فرهاد مهندس‌پور، دبیر دوره ۳۶ جشنواره فجر که پیشتر شرایط تقدیر از او را فراهم کرده بود از تلاش برای دفن این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا گفته است.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *