توضیحات مدیر کمیته بین‌الملل درباره چگونگی خرید ارزی از نمایشگاه کتاب

داود موسایی، مدیر کمیته ناشران بین الملل سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا درباره بلاتکلیفی خرید از بخش
بین الملل با توجه به وضعیت ارزی گفت: متاسفانه جلسه‌ای که روز گذشته قرار بود برگزار شود تا به این موضوع رسیدگی شود، برگزار نشد.

وی ادامه داد: آنچه که مسلم است وضعیت ارزی کشور در همه امور بلاتکلیف است، اکنون دلار ۴۲۰۰ تومانی در کشور عرضه نمی‌شود. ما ناشران هم بلاتکلیف هستیم کتاب‌هایی که خریداری کرده‌ایم با دلار آزاد بوده و اکنون باید دید دولت می‌تواند کاری کند یا خیر؟

موسایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه دلار در بازار عرضه آزاد نمی‌شود، موسسات، نهادها و دانشگاه‌هایی که بدنبال خرید از ناشران خارجی هستند، تکلیفشان چیست، گفت: به هر حال نمی‌توان انتظار داشت ناشری که کتاب را با دلار پنج هزار تا پنج هزار و ۷۰۰ تومان وارد کرده است، کتاب را با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان به فروش برساند. خریداران کتاب خارجی باید از راهکارهایی چون استفاده از تخفیف بیشتر، کنار آمدن با هم و… استفاده کنند تا امسال بگذرد امیدواریم سال آینده وضعیت ارز بهتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ناشران لبنانی که کتاب هایشان در حادثه واژگونی کامیون آسیب دیده بود، اشاره کرد و گفت: قرار است کتاب‌ها به نمایشگاه بیاید تا ببینیم چه حجمی از آنها قابل استفاده است. خوشبختانه کامیون بیمه بوده البته ما درباره شرکت بیمه تصمیم‌گیرنده نیستیم ولی تلاش می‌کنیم با ناشران لبنانی همکاری کنیم.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *