جدیدترین آثار مرکز اسناد دفاع مقدس توسط جانشین فرمانده کل سپاه رونمایی می‌شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا, سردار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در بازدید از  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آثار مرکز اسناد را آثار مبنایی معرفی کرد و گفت: این آثار مقدمه‌ای برای تولید آثار توسط نویسندگان و پژوهشگران و مستندسازان کشور است، یعنی هر اثری که توسط مرکز اسناد تولید خواهد شد مبنا و مقدمه‌ی تولید ده‌ها اثر جدید خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تولید محتوا مبتنی بر اسناد متقن دفاع مقدس، است، خاطرنشان کرد: آثار مرکز اسناد، عمدتا مبتنی بر اسناد دفاع مقدس است که توسط پژوهشگران و محققین باتجربه، طی تلاش چندین سال به محصولات قابل بهره‌برداری در سطح کشور تبدیل‌شده است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این بازدید از رونمایی بیش از ۳۰ عنوان کتاب تازه منتشرشده خبر داد و بیان کرد: با تلاشی که توسط مدیران و محققان و پژوهشگران مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سپاه انجام‌شده، بیش از ۳۰ اثر جدید روز سه‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت‌ماه با حضور سردار حسین سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص آثار مرتبط با دفاع مقدس، گفت: آن چیزی که مقام معظم رهبری به‌عنوان گنجینه و ثروت ملی مطرح کردند، نقش قابل‌توجه و کم‌نظیر و بی‌بدیلش همین آثاری است که در دوران دفاع مقدس در بخش اسناد این مرکز وجود دارد و تلاش‌های فراوانی شده که این آثار تبدیل به محصول بشود.

سردار نائینی درعین‌حال اظهار داشت: خروجی که تاکنون توسط پژوهشگران و محققین مرکز انجام‌شده، کمتر از ده درصد آن چیزی است که می‌توان از این آثار تولید کرد. جهت‌گیری ما این است که در یک دوره سه‌ساله، بیش از هزار اثر سند محور که شامل پیاده‌سازی بیش از ۴۰  هزار ساعت فایل‌های صوتی جلسات طرح‌ریزی و هدایت عملیات‌های دفاع مقدس و همچنین شامل تاریخ شفاهی فرماندهان و تکمیل روزشمارهای جنگ، اطلس‌های یگانی و اطلس‌های نبردی است، در یک حرکت جدی و اساسی در تولید اثرات جدید اقدام نماییم.

وی تأکید کرد: با عنایت به کیفیت آثار تلاش خواهیم کرد که ابعاد و زوایای جدیدی از دفاع مقدس را منتشر کنیم که همه این آثار، آثار مبنایی برای تولید آثار ادبی، صوتی، تصویری و هنری توسط تولیدکنندگان آثار در قالب‌های مختلف در سطح کشور است.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به حمایت‌های این مرکز از محققان و نویسندگان، ابراز داشت: بهترین حمایت از یک تولیدکننده اثر در قالب یک رساله و پایان‌نامه یا یک اثر ادبی یا یک اثر تصویری این است تا شرایطی فراهم شود تا اسناد دفاع مقدس در اختیار این افراد قرار بگیرد.

وی افزود: فضای جدید، فضایی است که همه آثار دفاع مقدس که در قالب‌های مختلف قابل‌انتشار است و مردم می‌توانند از آن بهره معنوی ببرند، کاملا در اختیار همه صاحبان اثر قرار خواهد گرفت و هیچ تردیدی در این زمینه نیست آن چیزی که در اختیار ما است متعلق به همه تولیدکنندگان اثر در سطح کشور است.

سردار نائینی از دهه شصت به‌عنوان یک دهه بسیار پرافتخار یاد کرد و گفت: مهم‌ترین حادثه دهه شصت تحمیل یک جنگ تمام‌عیار است که بخش قابل‌توجهی از اسناد این دهه در اختیار مرکز می‌باشد و داریم شرایطی را فراهم می‌کنیم تا همه بتوانند از این اسناد،  باهدف انتقال بهره معنوی دفاع مقدس و معارف دفاع مقدس اثر تولید کنند.

وی تأکید کرد: در همین چارچوب داریم سعی می‌کنیم در قالب کتاب‌هایی به‌عنوان کتاب‌های مرجع، برای تولید محصولات بعدی در اختیار صاحبان اثر و فعالان عرصه دفاع مقدس قرار بگیرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *