بررسی دیدگاه‌های رهبری در حوزه قرآن/ پیگیری ۲۰۰ مطالبه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، برنامه رادیویی «افق» که روزهای شنبه هر هفته از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شود، امروز شنبه، ۲۹ اردیبهشت‌‌ماه به بررسی دیدگاه‌ها و سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اخیر معظم‌له با جامعه قرآنی و نیز تحلیل دیدگاه‌های ایشان در دیدارهای مختلف پنج سال اخیر با جامعه قرآنی پرداخت.
حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان میهمان این برنامه طی سخنانی به مبانی و مطالبات رهبر انقلاب در زمینه قرآن اشاره کرد و گفت: در مباحث قرآنی سه مبحث کلان از جمله حوزه آموزش عمومی قرآن کریم، حوزه پژوهش و آموزش عالی و همچنین حوزه تبلیغ و ترویج وجود دارد که برای هر کدام یک از آنها در شورای توسعه فرهنگ قرآنی سه کمیسیون بدین منظور راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه بحث تلاوت قرآن کریم به عنوان مهم‌ترین موضوع در حوزه آموزش عمومی قرآن کریم مطرح شده است گفت: رهبر معظم به استماع تلاوت متدبرانه قرآن کریم اهتمام داشتند که موضوع تلاوت، علاوه در ماه مبارک رمضان، در همه ماه‌های سال مورد توجه قرار گیرد که و در حقیقت ماه رمضان می‌تواند بار دیگر ماه‌ها را به دوش بکشد و به‌عنوان فرهنگ برای یازده ماه سال مورد توجه قرار گیرد.

محمدی با بیان اینکه انس و تلاوت مشتاقانه همراه با تدبر و فهم از سفارشات عمومی رهبر انقلاب در زمینه قرآن است، گفت: حضرت آقا به قاریان در حوزه تلاوت سفارش کردند تا به تلاوت تاثیرگذار به قلب مخاطبان اهتمام داشته باشند و تاکید معظم‌له این بود که قاریان به آهنگ‌ها و نغمه‌های خاص قرآنی اکتفا نکنند و در نهایت تلاوت استادانه و همراه با فهم که موجب تدبر در آیات می‌شود، مورد توجه قرار گیرد. 

وی تعلیم کاربردی قرآن به کودکان را یکی دیگر از مولفه‌ها و مطالبات رهبر معظم در حوزه آموزش تلاوت قرآن دانست و گفت: این حوزه یکی از مهم‌ترین موضوعات در این بخش است که به آموزش و پرورش واگذار شده است که علی‌رغم کارهای صورت گرفته، هنوز بر روی زمین مانده است.

محمدی، استماع تلاوت را مورد تاکید رهبری دانست و به دیدارهای سالیانه با معظم‌له اشاره کرد و گفت: دیداری را به خاطر ندارم که رهبر انقلاب درباره استماع قرآن و برپایی جلسات تلاوت قرآن تاکید نداشته باشند. ما هر چقدر بتوانیم در میان مردم، این بخش را توسعه دهیم، منشا بسیاری از برکات را به دنبال خواهد داشت همانطور که خانه‌های قرآنی در اوائل انقلاب تاثیرات بسزایی را در توسعه فرهنگ قرآنی به‌دنبال داشت.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی انس به قرآن را مهم‌ترین مولفه‌های حوزه آموزش عمومی قرآن دانست و گفت: اگر جامعه‌ای بتواند قرآن را خوب بخواند، خوب متوجه شود و خوب به آن عمل کند به درجه بالایی از انس قرآن برخوردار شده است.بر همین اساس نیز رهبر معظم انقلاب در جمع اساتید، دانشگاهیان و حوزویان همواره در رابطه با انس به قرآن سخنان فراروانی داشته‌اند.

وی فهم قرآن در آموزش عمومی را یکی دیگر از مباحث مطروحه از سوی معظم له برشمرد و عنوان کرد: ترجمان قرآن برای فهم قرآن و تاکید معظم‌له به توسعه زبان عربی از مسائل مورد توجه در این زمینه است. در دو سال پیش ایشان چند‌بار توسعه زبان قرآن را در فرمایشاتشان آوردند. و بسیار خوشنود هستیم که هم شبکه قرآن و هم رادیو قرآن به این موضوع توجه کردند و برنامه‌هایی را در حوزه صرف و نحو ضبط و پخش کردند.

محمدی اظهار کرد: در پژوهش آموزش عالی قرآن، معظم له در خصوص کتابت قرآن، قرآنی شده فضای کشور و بحث تعلیم علوم اجتماعی در فضای کشور تاکید زیادی داشتند.

وی نمایشگاه قرآن را نماد ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآنی دانست و گفت: بحث مسابقات قرآن، فعالیت‌های هنری قرآنی و سبک زندگی قرآنی، تحقق جامعه قرآنی و حضور ایران در عرصه‌های بین‌المللی و شکاف لایه‌هایی که سبب شده تا ایران در این عرصه‌ها ورود نداشته باشد از نکات مورد توجه رهبر انقلاب بوده است.

قائم مقام شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به فهرست مطالبات رهبری در زمینه قرآن کریم اشاره کرد و در خصوص مطالبه رهبر در زمینه تربیت حافظان قرآن گفت: برای اجرایی سازی فرامین رهبری تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور یکی از راه‌های پیگیری مطالبات رهبر است و از روزی هم که تشکیل شد، در حوزه سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی قدم‌های بلندی برداشته شده است و همین تخصصی شدن سازمان‌ها به حوزه قرآن، قدم‌های بسزایی را به دنبال داشت.

محمدی به راه اندازی کمیته پیگیری مطالبات رهبری در شورای توسعه اشاره کرد و گفت: این کمیته در حقیقت، مطالبات رهبری را مورد بررسی قرار می‌دهد. از روزی که  رهبر انقلاب بحث تربیت ۱۰ میلیون حافظ را مطرح کردند برنامه‌ریزی در این خصوص ارائه شد و شورای توسعه که مسئولیت برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان را بر عهده دارد وظیفه خود را به نحو احسن انجام داد و در موضوع حفظ قرآن، سند رسمی تدوین شد و چشم‌اندازها و راهبردها مشخص و مسئولیت اجرای آن به دستگاه‌ها واگذار شد.

وی اضافه کرد: سند ملی حفظ و ستاد راهبری طرح ملی حفظ نیز در شورا راه‌اندازی شد و پس از تشکیل آن، تمام عملیات حفظ، مسئولیت‌ها و وظیفه هر دستگاه مشخص و ابلاغ شد. در برنامه‌ریزی و افق ۱۴۱۴ برنامه‌هایی را پیش بینی کردیم تا اجرایی شود و بر همین اساس نیز جزء سی‌ام قرآن در اولویت برنامه‌ها قرار گرفت به طور مثال در رسانه و برنامه ۱۴۵۲ محوریت حفظ جزء سی ام قرآن پیش‌بینی شد تا حداقل ۵ تا ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن تربیت شود.

محمدی به اقدامات دیگر شورا در تحقق مطالبات رهبری اشاره کرد و افزود: ما برای اینکه در بدست‌آموردن میزان حافظان کل قرآن کریم، راستی‌آزمایی کنیم؛ تمام آمار حافظان را از دستگاه‌ها دریافت کردیم و بزرگترین و عالی‌ترین سامانه حفظ کشور را به همین منظور راه‌اندازی کردیم. در این سامانه، به‌صورت دقیق مشخص شد که تعداد حافظان نیم جزء و یک جزء و بالاتر به تفکیک استان‌ها در آن به چه میزان است.

دبیر شورای فرهنگ قرآنی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌ها حمایت ویژه‌ای شوند و اراده جدی از سوی سیستم مدیریتی آنها صورت گیرد و عاملان و مباشران به حفظ ورود کنند، به طور قطع، فرمایشات رهبری محقق خواهد شد. یکی از لوازم تحقق فرمایشات رهبری، بودجه است و دولت به عنوان بخشی از حاکمیت این مسئولیت را بر عهده دارد.

به گزارش تسنیم، برنامه افق به صورت زنده روزهای شنبه از ساعت ۱۴:۳۰ به مدت ۴۵ دقیقه با مجری ـ کارشناسی محمدرضا پورمعین پخش می‌شود. برنامه رادیویی «افق» کاری از گروه اطلاع‌رسانی و فضای مجازی رادیو قرآن است و فاطمه رحمانی، تهیه‌کنندگی این برنامه را برعهده دارد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *