دعای روز چهاردهم ماه رمضان + صوت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌مناسبت فرا رسیدن چهاردهمین روز از ماه مبارک رمضان، دعای روز چهاردهم این ماه شریف به‌همراه شرحی از آن منتشر شده است:

* * * * *

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ

و اقِلْنی فیهِ من الخَطایا و الهَفَواتِ

و لا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا و الآفاتِ

بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین. 

خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزشها

و درگذر از من در آن از خطاها و بیهودگی‌ها

و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها و آفات

اى عزت دهنده مسلمانان

شرح دعا از آیت‌الله مجتهدی

اللَّهُمَّ لاَ تُؤَاخِذْنِی فِیهِ بِالْعَثَرَاتِ؛ خدایا من را به لغزشها مواخذه نکن؛

آدمی گاهی دچار لغزش می شود و ایمانش از بین می‌رود؛ گاهی خداوند بخاطر گناهان ما به غضب می‌آید، اغلب مردم به خاطر گناه گرفتار سیل و زلزله و آتش سوزی و … بلایا هستند؛ اما مردم درک درستی نسبت به این امر ندارند در قدیم معروف بود که: «چوب خدا صدا ندارد».

آثار بی توجهی به نماز اول وقت

باید به مردم این توجه را داد که خیلی از این تصادفات و مرگ‌های ناگهانی به خاطر گناهان اتفاق می‌افتد.

اگر شخصی از روی بی اعتنایی نماز اول وقت نخوانده و پشت فرمان ماشین نشسته و رانندگی می‌کند، نماز نفرینش می‌کند و تصادف کرده به خاطر نفرین نماز است؛ و نماز نخوانده مرده است. اگر نماز را در وقتش بخوانید خیلی از این پیش آمدها نمی‌شود. «لا تواخذنی بالعثرات» یک نماز که اول وقت نخوانی آدم را بیچاره می‌کند. به خاطر اینکه در روایت وارد شده که کسی که نماز را از اول وقت به تاخیر بی اندازد، نماز او را نفرین می‌کند و خطاب به ضایع کننده نماز می‌گوید: «ضَیّعکَ اللهُ کَما ضَیَعتَنی» خدا ضایعت کند همانطوری مرا ضایع کردی، اما اگر اول وقت نمازت را بخوانی نماز دعایت می‌کند و می‌گوید «حَفَظَک اللهُ کَما حَفَظتَنی» خدا حفظت کند همانطوری که مرا حفظ کردی. اگر نمازت را  اول وقت بخوانی کار و بارت هم خوب می‌شود؛ خدا به دل دیگران می‌اندازد تا کارت را انجام دهند.

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار

که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

دو نفر اختلاف دارند در دادگستری، مدعی و مدعا الیه هر کدام یک چیزی می‌گویند. مدعی غصه می‌خورد که فردا مدعا الیه کاری بکند که قاضی بر علیه من حکم کند. شاعر به مدعی می‌گوید: مدعی غصه نخور تو با خدا ارتباط برقرار کن و به خدا بگو کار من را درست کن و غصه نخور که فردا چه اتفاقی می‌افتد و تو محکوم می‌شوی با اینکه حق با تو است. که اگر کسی که ادعا می کند، رحم نکند، خدا رحم می‌کند.

ادامه توضیحات آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان را در ادامه بشنوید:

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *