ریشه‌یابی مجرد ماندن دختران در کلان شهر تهران، مستند شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «تنهایی اجباری» طی مصاحبه با سوژه‌های خود توانسته است به نگاهی جامع و دقیق از علل تجرد دختران کلانشهر تهران دست یابد، با بررسی عوامل فرهنگی و اجتماعی زمینه‌های بروز این پدیده را مورد بررسی قرار داده است.

هایده مرادی کارگردان این مستند، انگیزه اصلی ورود خود به چنین موضوعی را این‌گونه روایت می‌کند: اولین مستندی که ساختم در رابطه با مجرد ماندن دختران در روستاهای اطراف شهرستان اردبیل بود که در یک اکران اختصاصی در جمعی فرهیخته متوجه شدم، اکثریت دختران آن جمع که تحصیلات عالیه داشتند، نیز مجرد هستند.

وی ادامه می دهد: همین مسأله انگیزه‌ای برای تفکر نسبت به این سوژه شد که اگرچه در روستاها دختران به دلیل مهاجرت مردان روستا به شهر، به صورت اجباری مجرد می‌مانند ولی در شهرها به دلیل اینکه ادامه تحصیلات و کسب جایگاه اجتماعی و شغلی اولویت پیدا کرده، به صورت ناخودآگاه سبب تجرد دختران کلان شهرها شده است.

این کارگردان مستند با روایت سوژه‌ای جالب ولی تأسف‌انگیز از مستند خود، اینگونه توضیح می‌دهد: یکی از سوژه‌های مستند من، دختر خانمی تحصیل کرده بود که در توضیح علل تجرد خود، نگاه مردسالارانه مردان شهر را علت اصلی می‌دانست. وی می‌گفت که یکی از خواستگارانش بعد از اینکه مدتی را به صورت نامزد سپری کردند ولی به دلیل اینکه نامزد وی انتظار داشته است همسرش از سطح پایین‌تری داشته باشد، از ازدواج منصرف می‌شود.

برپایه این گزارش، مستند «تنهایی اجباری» به تهیه‌کنندگی علی نظری، محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *