«ایرانِ من» با صدای همایون رونمایی شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی “ایران من” با صدای همایون شجریان و آهنگسازی سهراب پورناظری، امشب ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ در تالار وحدت برگزار شد.

این مراسم با حضور علاقه مندان به موسیقی و جمعی از چهره های شناخته شده عرصه هنر با یک ساعت تاخیر آغاز شد.

کیخسرو پورناظری، الهام پاوه نژاد، جعفر پناهی، حمید نعمت اله، آزاد میرزاپور، رایان شجریان، آوا مشکاتیان و حسین رضایی نیا از مهمانان ویزه این برنامه بودند.

این برنامه با اجرای مهدی پاکدل و با پخش کلیپی از سخنان برخی از چهره های موسیقی درباره آلبوم ایران من آعاز شد.

دکتر امیرحسین ماهوزی فردوسی شناس عرصه ادبیات نخستین سخنران این مراسم بود. او گفت: از دیرباز نوازندگانی دوره گرد شهر به شهر سفر می کردند و داستان سرزمینشان را روایت می کردند. این نوازندگان گوسان نامیده می شدند. آنها اسطوره ها را روایت می کردند. آغاز پروژه سی برای من تولد دوباره گوسان ها بد. آنان که آوازشان آواز ایران بود و شاهنامه را نجات بخش ایران یافته بودند. ما می دانستیم که مهر ستون فرهنگ ایران است و شاهنامه مرکز مهر است. عاشقانه ترین داستان شاهنامه داستان زال و رودابه است. رستم در آغوش مهری آنچنانی پرورش می یابد و رستم از بچگی نگاهبان ایران می شود. او برای حفظ میهن هفت خان را طی می کند. رستم حتی در مقابل مهر فرزند و مهر میهن،مهر میهن را برمی گزیند. فرزند برای یافتن پدر نیامده است بلکه با لشگر آمده است. در کل شاهنامه تنها پنج بار نام عشق می آید و بقیه موارد از مهر استفاده کرده است.

سهراب پورناظری آهنگساز آلبوم ایران من، سخنران بعدی این مراسم بود. متن صحبت های او را در ادامه می خوانید: خوشحالم که بالاخره به رونمایی آلبوم رسیدیم. کار بسیار دشواری بود و این سنگین ترین اثری بود که تا کنون کار کرده ام. تعلق خاطر بسیاری به این آلبوم دارم. ایران من در ایران،ترکیه و امریکا ضبط شده است. حداقل ۲۰۰ ساعت رویش کار کرده ایم. تمام انگیزه و عشقم، سرزمینم است. در این سالها که با همایون عزیز همکاری کرده ایم و با انتشار آلبوم نه فرشته ام نه شیطان حجم بسیاری از مخاطبان را جذب کردیم و سعی کردیم فرهنگ غنی که به ما رسیده است را ترویج دهیم. برایم جالب است که علاوه بر نسل جوان کودکان بسیاری را دیده ام که این آثار را زمزمه کرده اند. حداقل حسنش این است که این جوانان و کودکان با کلام بزرگان ادبیات آشنا می شوند.

کنسرت نمایش سی با استقبال ویژه ای مواجه شد که تا آن زمان بی سابقه بود. اجرای سی راه را هموار کرد. الان مدل های مختلفی از این تجربه در ایران تکرار شد که برای ما جالب و خوشایند بود. برنامه ای با ۱۲۰ هزار تماشاگر در مکانی باستانی برگزار شد و در را برای ادامه این مسیر باز کرد. چنین تجربه ای باعث می شود که کل جامعه از آن بهرمند شوند.
امیدوارم که این روزگار کنونی برای ما خوشرنگ تر شود. امیدوارم اران من شما را شاد کند. تهیه آلبوم هیچ آورده مالی برای هنرمندان ندارد. این آلبوم به شکل تازه ای منتشر می شود. ما می خواهیم بدانیم که این اثر چقدر تیراژ دارد و چه تعداد از این اثر به فروش می رسد.

بیست سال پیش برای اولین بار در سال ۱۳۷۷ با گروه شمس در اینجا به صحنه آمدم. از همان زمان همایون شجریان افتخار داد که با ما همکاری کند. بعدها هم موهبت همکاری با استاد شجریان را داشتیم. امیدوارم که هر چه زودتر شاهد حضور محمدرضا شجریان در کنارمان باشیم. تشکر می‌کنم از همایون که در این راه پرکتک همراهمان بود. ما در این سالها بسیار کتک خوردیم و فشارهای زیادی را تحمل کردیم.

در ادامه صحبت‌های همایون شجریان را با هم از نظر می‌گذرانیم: خانم دلی آرام خواننده سوپرانو این آلیوم هستند و برایم باعث افتخار بود که ایشان در این پروژه حضور داشت. ایشان در سطح جهانی آواز می خوانند. برایم تجربه های بسیار شیرینی رخ داده در کنار سهراب و تهمورس در سال های گذشته. امیدوارم در سال های آینده هم تجربه های دیگری با هم داشته باشیم. در این آلبوم از نوازندگان ترکیه ای و آذربایجانی استفاده کرده ایم. در کنسرت سی که این آلیوم ترکیبی از سی و ایران من است.

در کنسرت سی آواز من کجا باران کجا را داشتیم که این آواز را براساس آواز معروف استاد کریم خوانی طراحی کردم. آقای اصفهانی خاطره ای تعریف کردند که سال ها قبل که شرکت دل آواز در خانه ای قدیمی بود، محمد اصفهانی و استاد کریم خانی با محمدرضا شجریان ملاقاتی داشته اند. پدرم ایشان را نمی شناختند. از پدرم که پرسیدم گفت وقتی استاد کریم خانی می خواند تمام شیشه های اینجا می لرزید.

پدرم همیشه می گوید که در اوج خوانی شنونده نباید احساس ضعف کند. قطعه من کجا باران کجا را به استاد کریم خانی تقدیم می کنم. در قطعه خوب شد، خصوصیات خاصی هست. دو قطعه دیگر هست که براساس سبک و شیوه زنده یاد مشکاتیان ساخته شده اند. قطعه ایران من سه بخش دارد که یکی تصنیف میهنی است و در ادامه پراحساس می شود و بعد به قطعه مرغ سحر پیوند می خورد. پیشنهاد کنسرت خیابانی را همچنان پیگیر هستم. آقای ترابی در دفتر موسیقی پیگیر است. کارهایی که شهرداری باید انجام دهد انجام شده است و اگر دیگر کارها هم به سرانجام برسد من با تمام و کمال در خدمت مردم هستم.

در پایان این برنامه همایون شجریان و گروه نوازندگان روی صحنه آمدند و قطعه ایران من برای حاضران در تالار وحدت به صورت زنده اجرا شد. روز دوازدهم شهریور شرکت ملی پست آلبوم های پیش فروش شده را به در خانه خریداران می رساند. شرکت ملی پست به همراه هر آلبوم یک قطعه تمبر ویژه این اثر را به خریداران تحویل می دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *