"162" سامانه‌ای که بگیر نگیر دارد

خبرگزاری تسنیم– مجتبی برزگر

یکی از مشکلاتی که امروز عده‌ای از مردم را درگیر خودش کرده پیگیری مشکلات و معضلات و ارائه پیشنهادات و انتقادات به سازمان‌ها و نهادهاست. برای این اتفاق حتماً بایستی به یک سامانه‌ای مراجعه کرد و آنجا اپراتورهایی پیش‌بینی شده‌اند تا برای حل مشکلات و معضلات شهروندان، راهکار ارائه دهند و پیشنهادات و انتقادات را هم به مسئولان و عوامل مدنظر مخاطب منتقل کنند. اما بارها و بارها گزارش‌هایی نوشتیم و خواندیم که این سامانه‌ها یا به موقع پاسخگو نیستند و یا ضمانتی برای انتقال گلایه‌ها و ارائه پیشنهادها و راهکارها وجود ندارد. حتی گاهی اوقات مخاطبین دلسرد می‌شوند نظرات و انتقادات خودشان را به سمع و نظر نهادها برسانند و یا برای حل مشکلات‌شان مجبورند حضوراً به آن نهاد مربوطه مراجعه کنند که هم در این شرایط مدرنیته و مملوء از تکنولوژی کار اصولی و منطقی نیست و هم این فرد یا افراد مذکور از کارهای روزمره‌شان باز می‌مانند.

در این بین، سازمان صداوسیما هم سال‌های اخیر به عملکرد نظرسنجی برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی خودش می‌بالد و مدعی پاسخگویی مناسب و بدون معطلی مخاطبین هم هست. حتی برخی اوقات گروه‌ها و برنامه‌سازانی را هم به دفتر ۱۶۲ رسانه ملی می‌برد تا مستقیماً با بینندگان و بدون واسطه گفتگو کنند که البته کار خوب و درخور شأن ملت ایران است. اما نکته‌ای که وجود دارد و بسیاری از مخاطبین هم در نظرات و کامنت‌ها و هم در فضای مجازی بارها به آن اشاره کرده‌اند و تحت عنوان گلایه داشته‌اند و یا از طرف دیگر کارشناسان رسانه و منتقدین تلویزیون عمدتاً بر روی آن نقد نوشته‌اند و تحلیل‌های متفاوتی ارائه داده‌اند بحث نظرسنجی‌های غیراصولی رسانه ملی است. چرا که یکی از راه‌های نظرسنجی تلویزیون که خیلی هم سازمان افکارسنجی صداوسیما به آن تکیه دارد همین سامانه ۱۶۲ است که بسیاری از مخاطبین در پیام‌هایشان می‌گفتند دقایق زیادی معطل می‌شوند تا به اپراتور وصل بشوند و تلفن به یک باره قطع می‌شود و یا آنقدر دیر وصل می‌شود که مجالی برای گفتگو و نقد نیست. نکته مهم دیگر اپراتورها هم یا کم شده‌اند و یا حوصله و سعه صدر مناسبی برای پاسخگویی ندارند.

۱۶۲ همان سامانه‌ای است که روابط عمومی و سازمان افکار سنجی صداوسیما به آن می‌بالند و بارها گفته‌اند مخاطب ما از این طریق همه صحبت‌ها و نظراتش به سمع و نظر همه مدیران و عوامل مربوطه می‌رسد اما چطور زمانی که مخاطب آنقدر معطل می‌شود یا پاسخگویی مناسبی از سوی اپراتورهای این سامانه انجام نمی‌شود چنین نقل و انتقال درست و مثمرثمری اتفاق می‌افتد. البته خودمان هم دست به کار شدیم و چندین بار تماس گرفتیم که مخاطب ما هم باید نظر بدهد و انتقاد کند برای بهبودی و ارتقاء کیفیت کارهای تلویزیون، هم نسبت به اعتلای رسانه ملی دغدغه داشته باشد و هم در شرایط اقتصادی بحرانی امروز که اکثریت مردم در تنگنا قرار دارند هزینه‌های گزافی را برای تلفن پرداخت کند به بهای عدم تمهید مناسب مسئولین مربوطه در پاسخگویی این سامانه‌ها که برخی اوقات هم بعد از دقایقی قطع می‌شوند که خود اپراتورها این مشکلات را فنی و علت آن را تعدد تماس‌ها می‌دانند. که باور ما رسانه‌ای‌ها این است که این نوع بهانه‌جویی‌ها با وجود تکنولوژی و مدرنیته رسانه‌ امروز یک شوخی بیش نیست و مدیران مربوطه در صداوسیما باید پاسخگوی این عدم ظرفیت‌سازی‌ها و سازماندهی‌های مناسب در عرصه بهره‌مندی از افکار عمومی باشد.

حالا این سوال پیش می‌آید که آیا رسانه ملی همچون برخی از نهادهای دیگر می‌‌خواهد یک سامانه نمادین داشته باشد و فقط صرف زیرنویس در کنار آدرس‌های پیام‌رسان‌ها و پست‌های الکترونیکی قرار دهد و یا به عنوان یک محرک رسانه‌ای از آن بهره ببرد؟!

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *