مدیر ارتباطات مردمی رسانه‌ملی: صادقانه منویات مردمی را به مدیران صداوسیما انتقال می‌دهیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سامانه ۱۶۲ یا همان سامانه ارتباط مردمی صداوسیما یکی از با قدمت‌ترین راه‌های ارتباطی مردم با برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی و حتی رادیویی است که عده‌ای از مردم کامنت‌هایی ارسال کرده بودند که این سامانه یا پاسخگو نیست یا اپراتورهایش درست و به موقع جوابگو نیستند و از طرفی برخی از کارشناسان هم اعتقاد داشتند سامانه ۱۶۲ همچون برخی از سامانه‌های دیگر یک شکل نمادین دارد و فقط صرف زیرنویس در کنار آدرس‌های پیام‌رسان‌ها و پست‌های الکترونیکی قرار می‌گیرد و نمی‌تواند یک اتفاق رسانه‌ای را رقم بزند و هزاران نقد دیگر که مخاطبین و کارشناسان به این پل ارتباطی رسانه ملی داشتند. ناصر گنج‌خانلو مدیر ارتباط با مخاطبین اداره روابط عمومی رسانه ملی یا متولی سامانه ۱۶۲ در گفتگویی با خبرنگار فرهنگی تسنیم به همه این نقدها پاسخ داد و تحولاتی که درطول مدت ۷ ماهه مدیریتش در حوزه ارتباطات مردمی صداوسیما رخ داده را تشریح کرد.

مشروح این گپ و گفت در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

گنج‌خانلو مدیر ارتباطات مردمی رسانه‌ملی با تأکید بر رایگان بودن تماس مخاطبین با سامانه ۱۶۲، تصریح کرد: هر روز تعداد زیادی از مخاطبین صداوسیما با روابط عمومی سازمان صداوسیما یا همان سامانه ۱۶۲ تماس می‌گیرند و نقطه نظرات و انتقادات خودشان را نسبت به برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی و حتی برنامه‌های رادیویی، اعلام می‌کنند. چه در راه تماس تلفنی با این سامانه معطل بشوند و چه در طول گفتگو با اپراتورهای ما، هزینه‌ای را نسبت به این مکالمات پرداخت نمی‌کنند. یعنی در واقع تماس مخاطبین با سامانه ۱۶۲ رایگان است.

وی اظهار داشت: سامانه ۱۶۲ مأمن دریافت نظرات مخاطبین است و ما وظیفه داریم پیاده‌سازی‌های دقیق و بدون سانسوری را داشته باشیم و به صورت مدون در اختیار مسئولین قرار دهیم. البته بعد از دریافت و پیاده‌سازی یک تحقیق پیمایشی هم بر روی آن نظرات انجام می‌دهیم و ادامه فرآیند نتیجه نظرات را به مرکز تحقیقات و نظرسنجی سازمان صداوسیما که یکی از مراکز مجرب و حرفه‌ای کشور در ارائه و تحلیل نظرات مخاطبین است، واگذار می‌کنیم.  

مدیر ارتباطات مردمی رسانه‌ملی با اشاره به اینکه سامانه ۱۶۲ از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی روزهای تعطیل و مناسبت‌ها در خدمت نظرات و درخواست‌های مردم است، افزود: ما در سامانه ۱۶۲ از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی روزهای تعطیل و مناسبت‌های مختلف پاسخگوی نظرات، انتقادها و درخواست‌های مردم هستیم. حدود ۴۰ اپراتور داریم که به صورت شیفتی ارائه خدمت می‌دهند. حقیقتاً ما این نظرات و انتقادها هرچه هست را پیاده‌سازی و در قالب بولتن پیام آشنا به همراه تحلیل محتوا در اختیار سیاستگذاران و مدیران رسانه ملی قرار می‌دهیم.

گنج‌خانلو معتقد است نظرات مردم در سامانه ۱۶۲ به سه دسته انتقادی، درخواستی و تمجیدی، تقسیم می‌شود، تأکید کرد: نظرات مردم در بخش ارتباطات مردمی صداوسیما به سه دسته تقسیم می‌شود: “انتقادات مردمی، درخواست‌ها و تشکرها.” مردم می‌توانند در حوزه‌های مختلف خبری، ورزشی، ‌اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… و حتی در مورد اشخاص هم اظهارنظر داشته باشند. رسانه‌ملی با نظرات مختلف، سلایق و قومیت‌های مختلف مواجه است و سعی‌ کرده‌ایم به عنوان گوش‌شنوای صداوسیما، امین صدای مردم و با سعه صدر و صادقانه تمام منویات‌شان را به مدیران ذیربط انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه ۱۶۲ سراسری شده است، خاطرنشان کرد: اخیراً با تلاش معاونت فنی و پیگیری‌های مداوم اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما، سامانه ۱۶۲ سراسری شد. امروز همه مخاطبان ما در سراسر کشور می‌توانند بدون هیچ مشکلی درباره برنامه‌های استانی و سراسری رسانه ملی اظهارنظر داشته باشند. یک اتفاق خوبی که در سامانه ۱۶۲ به یک اپیدمی تبدیل شده حضور عوامل برنامه‌ها و سریال‌های پربیننده است که به خواست خود مردم انجام می‌شود.

مدیر ارتباطات مردمی صداوسیما تأکید کرد: باور کنید این حضورها و عملکردها نمادین نیست و واقعاً ما در سامانه ۱۶۲ دلسوزانه و دغدغه‌مندانه کار می‌کنیم. اگر مخاطبان ما گاهی اوقات برای ارتباط با اپراتور، لحظاتی هم معطل شده‌اند ضمن عذرخواهی باید بگویم واقعاً شاهد حجم بالایی از تماس‌ها هستیم. حتی یادم می‌آید احسان علیخانی مجری برنامه “ماه عسل” با گروه این برنامه در دفتر ارتباطات مردیم صداوسیما حضور پیدا کردند، آنقدر حجم تماس‌ها بالا رفت که دو مرکز تلفنی ما مختل شد. این اتفاقات نمادین انجام نمی‌شود ما به خواست مردم که دوست دارند با مجریان، کارگردانان و بازیگران مورد علاقه‌شان مستقیماً صحبت کنند و انتقاد داشته باشند، این کارها را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه یکسری از برنامه‌سازان درخواست کردند صوت انتقادات و پیشنهادات مخاطبان را در اختیارشان بگذاریم تا در لا به لای برنامه‌هایشان پخش کنند، گفت: برنامه‌های “شما و سیما”، “سیمای خانواده” و یکسری از برنامه‌های دیگر از ما خواستند تا نظرات و انتقادات مردمی را در اختیارشان بگذاریم تا در لا به لای برنامه‌شان پخش کنند. این را هم بدانید به زودی اپلیکیشن ۱۶۲ راه‌اندازی می‌شود و البته شبکه یک هم در آینده‌ای نه چندان دور برنامه زنده ۱۶۲ را روی آنتن خواهد برد. این‌ها اتفاق خوبی است که در عرصه بازگویی نظرات و انتقادات مردمی در سطح گسترده‌تری است که اتفاق می‌افتد. حتی به دنبال این هستیم امکانی در اپلیکیشن ۱۶۲ ایجاد کنیم تا مردم بتوانند ویس نظرات یا انتقادات خودشان را نسبت به برنامه‌ها و یا سریال‌های تلویزیونی و رادیویی بارگذاری نمایند.

گنج‌خانلو در پایان با اشاره به آماری در حدود ۱۵۰۰ تماس تلفنی مردم با سامانه ۱۶۲، افزود: امروز که ما شاهد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تماس تلفنی هر روز هستیم همواره می‌کوشیم تا فعالیت‌ها و امکان‌هایی مدرن و درخور شأن ملت ایران را ایجاد کنیم. یکی از اتفاقات خوبی که در سامانه ۱۶۲ افتاده و بازتاب خوبی هم داشته حضور عوامل برنامه‌ها و سریال‌هاست. ان‌شاالله در آینده‌ای نزدیک عوامل برخی از برنامه‌های دیگر و چهره‌های محبوب و مشهور تلویزیونی پایشان به این سامانه بازخواهد شد تا مردم بتوانند مستقیماً نظرات، انتقادها و پیشنهادات خودشان را نسبت به آن برنامه و شخص برنامه‌ساز و یا هنرمند داشته باشند.

بیشتر بخوانید: “۱۶۲” سامانه‌ای که بگیر نگیر دارد

انتهای پیام/ 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *