بایکوت کنسرت لرد؛ حامیان نیوزلندی در تلاش برای کمک مالی به غزه

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، النور اینگ روی، خبرنگار گاردین خبر داده است دو زن نیوزلندی که توسط یک دادگاه اسرائیلی بابت نقششان در کنسل شدن کنسرت لرد در تل‌آویو مجبور به پرداخت خسارت شده‌اند، قصد دارند پول مذکور را به یک بنیاد سلامت ذهنی در غزه اهدا کنند.

لرد خواننده نیوزلندی است که در دسامبر ۲۰۱۷ طی یک کمپین آنلاین که توسط فعالان حوزه فلسطین برپا شد از بایکوت کنسرتش در اسرائیل حمایت کرد.

هفته گذشته دادگاه اسرائیلی به جاستین ساچز و نادیا ابوشنب حکم داده باید خسارت به نوجوانان اسرائیل را بپردازند که این خسارت برابر با ۱۸ هزار دلار نیوزلند بابت نوشتن نامه‌ای به لرد برای کنسل کردن کنسرتش بوده است.

دادگاه دو زن نیوزلندی را محکوم به خسارت وارد کردن به «رفاه هنری» سه نوجوان اسرائیلی  و ارتکاب «خسارت به نام خوب آنان به عنوان اسرائیل‌های و یهودیان» کرده است.

ساچز و ابوشنب پس از اعلام حکم دادگاه گفته‌اند آنان از پیشنهادهای مالی همکاری از سراسر دنیا اشباع شده‌اند و قصد دارند جریمه این دو زن را پرداختن کنند.

اما ساچز و ابوشنب گفته‌اند آنان هیچ علاقه‌ای به پرداخت خسارت ندارند و کارشناسان حقوقی به آنان گفته‌اند اسرائیلی‌ها شانس اندکی برای اجبار به پرداخت این مبلغ دارند؛ چون این دو زن در زمان نوشتن نامه سرگشاده به لرد در اسرائیل زندگی نمی‌کردند و در دادگاه نیز حضور نداشته‌اند.

در عوض دو زن کمپینی برای افزایش پول برای یک بنیاد سلامت ذهنی در غزه راه‌اندازی کرده‌اند و در سه روز گذشته پول آنان از جانب ۴۰۰ اهداگر افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه نیوزلند گفته است این مهم برعهده دادگاه‌های نیوزلند بوده است تا درمورد خسارت تصمیم‌گیری کند خواه ادعا شود این حکم  قابل‌اجرا است.

بایکوت فرهنگی اسرائیل به واسطه بایکوت، سلب و تحریم فلسطینیان در سال ۲۰۰۵ برپا شد و در سال‌های اخیر با تکانه‌هایی همراه بوده است، ولو اینکه تاثیرات اقتصادی آن ناچیز بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *