چگونگی حضور و ارتقا آثار سرامیک در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر بررسی شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان، نشست هم‌‌اندیشی چگونگی حضور و ارتقا آثار سرامیک در یازدهمین جسنواره تجسمی فجر، با حضور سید امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر،محسن سلیمانی دبیر اجرایی،فرزاد فرجی مدیرعامل انجمن سرامیک ایران و مهران هوشیار دبیر بخش سرامیک جشنواره،در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در آغاز این نشست سید امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر،در خصوص اینکه چرا جشنواره به صورت رشته ای برگزار می شود،گفت: در دوره‌های گذشته جشنواره به شیوه دیگری برگزار می‌شد و آثار تمام هنرمندان در کنار هم داوری می شد. به همین دلیل زمانی که آثار خوشنویسان، گرافیست‌ها، نگارگران و تصویرگران در مقایسه با رشته‌هایی نظیر نقاشی قرار می‌گرفتند، کمتر دیده می‌شدند و طبیعتا سهمی از جوایز جشنواره را به خود اختصاص نمی‌دادند.

سقراطی در ادامه گفت: سرامیک از جمله رشته‌های هنری است که از قابلیت بسیار بالایی برخوردار است و با اینکه ریشه در تاریخ دارد،‌ اما بسیاری از آثار نوگرا نیز با این تکنیک ساخته شده‌اند یا در متریالشان از سرامیک استفاده شده است.

وی افزود: سرامیک از جمله هنرهای روبه جلو است و امیدوارم در این دوره از جشنواره، هنرمندان سرامیست با قدرت و توان بالا شرکت کنند و پس از جشنواره آثار برگزیده آنها به رویدادهای مهم دنیا معرفی شوند.

در ادامه این برنامه،‌ مهران هوشیار دبیر بخش سرامیک یازدهمین جشنواره تجسمی فجر،‌ ضمن تاکید بر جایگاه ارزشمند سرامیک در هنر ملی و فراملی ایران گفت: با توجه به اینکه من در ۴ دوره گذشته در جشنواره فجر فعال بوده‌ام، دیده‌ام که متأسفانه بخش سرامیک در این جشنواره جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده است.

هوشیار،سرامیک را نقطه اتصال همه گرایش‌های هنری خواند و گفت: سرامیک یک نقطه اتصال در همه گرایش‌های هنری است که گاهی در هنر مفهومی حضور داشته و گاه در مجسمه سازی یا نقش برجسته‌های نقاشی ظهور کرده‌ است؛ بنابراین دارای ظرفیت و قابلیت فراوانی در بخش‌های مختلف هنری است.

وی گفت: با توجه به اینکه امروزه هنرمندان رویکردهای متنوعی نسبت به سرامیک دارند، بی شک تنها آثاری در جشنواره پذیرفته می‌شوند که در نگاه داوران،شکی نسبت به سرامیک بودنشان وجود نداشته باشد.

هوشیار در ادامه به محورهای جشنواره فجر در بخش سرامیک اشاره کرد و گفت: در جشنواره فجر بر محورهایی چون معاصر بودن اثر، داشتن دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی، ارتباط با پشتوانه‌های فرهنگی و اسطوره‌ای و بیان دغدغه‌های انسان معاصر تأکید شده است اما با این وجود، هیچ محدودیتی در موضوع وجود ندارد و هنرمندان می‌توانند آثار خود را با موضوع آزاد ارائه کنند؛ داوران جشنواره هریک رویکرد خاص خودشان را دارند و این تنوع رویکردها، موجب می‌شود که در این دوره با آثار متنوعی روبه رو باشیم.

وی در پایان ضمن ابراز خشنودی نسبت به استقبال گسترده هنرمندان، جوانان و علاقه‌مندان از این نشست گفت: امیدوارم همه هنرمندان پیشکسوت و اساتید ما، موضوع سفال را محور اصلی خانواده هنر بدانند و بحث‌های فردی را کمرنگ کنند زیرا ما در این دوران به همگرایی و تجمیع نظرات برای ارتقای هنر سفال و سرامیک نیازمند هستیم.

گفتنی است یازدهمین جشنواره تجسمی فجر، ۵ بهمن تا ۱۵ اسفند در برگزار می شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *