تولد ارکستر حافظ به نفع سیل زدگان / بلیت ها تمام شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری کنسرت ارکستر سمفونیک حافظ صبح امروز سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۸ در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این نشست حمید خزاعی، امیر حسین سمیعی، آرمین تاجبخش، علیرضا دریایی و میلاد عرفان پور مدیرمرکز موسیقی حوزه هنری حضور داشتند.

عرفان پور در ابتدای این نشست گفت: در ماه های اخیر شاهد وقوع سیل در بخش هایی از کشور بودیم. دردهایی به وجود آمد که نوروز امسال را برایمان تلخ کرد. برخی از هنرمندان مردم را به یاری دادن سیل زدگان دعوت کردند و دردها را به جامعه منعکس کردند. برخی از هنرمندان هم وارد میدان شدند و با حضورشان سعی کردند دردهای مردم را کمتر کنند.

وی ادامه داد: برخی دیگر از هنرمندان هم آثارشان را به حراج گذاشتند تا کمک هایی مالی برای سیل زدگان فراهم کنند. مرکز موسیقی هم از چندی پیش برگزاری کنسرت های خیریه را در دستور کار قرار داد. پیشتر کنسرت هایی با حضور اشکان کمانگری و علیرضا افتخاری برگزار کردیم. اکنون هم کنسرت ارکستر سمفونیک حافظ را برگزار می کنیم تا تمام عواید این اجرا را به سیل زدگان اختصاص دهیم.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: سیاست مرکز موسیقی این بود که گروه های فرهیخته موسیقی را دعوت کند برای اجرا و هم اینکه درخواست های این هنرمندان را بپذیرد. می خواهیم بگوییم که موسیقی واقعی به کمک مردم می آید و درد مردم را فریاد می زند. موسیقی مصرفی به هیچ وجه مورد توجه ما نیست.

عرفان پور درباره سیاست کلی حوزه هنری در زمینه موسیقی گفت: در دوره های مختلف مدیریت های حوزه هنری نگاه های مختلفی وجود داشته و در عین حال وحدت نظری درباره حمایت و حفظ موسیقی ایرانی و نواحی بوده است. پژوهش ها و تولیدهای حوزه موسیقی نواحی در حوزه هنری با هیچ جای دیگری قابل قیاس نیست.

وی ادامه داد: حتما نشست خبری خواهیم داشت تا مرکز موسیقی سیاست ها و برنامه های خودش را برای مدیریت در حوزه موسیقی اعلام کند. در پنج ماه گذشته مشغول بررسی اوضاع موسیقی در استان ها و حوزه های مختلف بودیم. در کل سیاست مرکز موسیقی حوزه هنری زنده نگه داشتن و اعتلای موسیقی اصیل و پاک ایران یعنی موسیقی انقلاب اسلامی است. وقتی صحبت از موسیقی انقلاب اسلامی می کنم، موسیقی عاشقانه، انتقادی، حماسی و دیگر حوزه ها را در بر می گیرد.

امیرحسین سمیعی مسئول موسیقی موسسه شهرستان ادب گفت: موسسه شهرستان ادب با هدف انعکاس بهتر شعر انقلاب در حوزه موسیقی جدی تاسیس شده است. طی سه سال گذشته تلاش کرده ایم تا این حلقه مفقوده بی توجهی به شعر انقلاب در حوزه موسیقی را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: دفتر موسیقی شهرستان ادب سراغ تمام شاعران انقلابی رفته و سعی کرده آثار آنها را به عرصه موسیقی جدی وارد کند. برای رسیدن به منظورمان نیاز داشتیم که ارکستری داشته باشیم تا بتوانیم اجراهای صحنه ای هم داشته باشیم.

سمیعی گفت: «حافظ» اسمی است که فعلا برای این ارکستر انتخاب شده است. در اجرای پیش رو اشعار شاعران برجسته انقلاب اجرا می شود.

وی تاکید کرد: هنرمند نمی تواند نسبت به اتفاق های اطرافش بی اهمیت باشد. شب گذشته تمام بلیت ها فروش رفته و خدا را شکر حمایت هم میهنانمان بسیار خوب بود.

سمیعی گفت: در ارکستر حافظ، نوازندگان تنها برای یک اجرا گرد هم جمع نمی شوند. ما تمرین های هفته ای داریم و تمرین های پنجشنبه ها را داریم.

وی تاکید کرد: قرار نبود من خواننده این اجرا باشم. چون اجرای کنسرت پیش رو در زمان کوتاهی برنامه ریزی شد، رپرتواری آماده داشتیم و قرار شد همان را اجرا کنیم.

سمیعی درباره احتمال حضور دوباره اش در اکستر حافظ به عنوان خواننده گفت: احتمال دارد که باز هم خواننده ارکستر باشم.

حمید خزاعی خواننده ارکستر حافظ گفت: تشکیل ارکستر به صورت دائم کاری دشوار و پیچیده است. خیلی از ارکسترها مقطعی تشکیل می شود تا چند اجرای محدود داشته باشند. اینکه ارکستری به صورت ثابت روی صحنه بماند کاری دشوار است و به پشتیبانی جدی نیاز دارد.

وی ادامه داد: حدود پنج ماه است که تمرین ها را شروع کرده بودیم و در حال برنامه ریزی برای اجراهایمان بودیم که سیل، کام همه را تلخ کرد. تصمیم گرفتیم برای نخستین اجرای ارکستر، حرکتی برای حمایت از سیل زدگان انجام دهیم.

خزاعی گفت: سایت تیوال بلیت فروشی کنسرتمان را انجام داد و خوشبختانه تمام بلیت ها به فروش رفت. تمام هزینه های جاری ارکستر را موسسه شهرستان ادب پرداخت کرده اند و ما هیچ مبلغی از عواید کنسرت را برنمی داریم. هیچ کدام از اعضای گروه هم دستمزدی دریافت نکرده اند.

وی تاکید کرد: ما حسابی را برای این کنسرت در نظر گرفتم تا تمام عواید به این حساب برود. دستگاه پُزی هم در شب برگزاری کنسرت به سالن می بریم تا هر کسی که بخواهد مبلغ بیشتری به این کار خیر کمک کند، امکانش وجود داشته باشد.

خزاعی گفت: ارکستر حافظ برنامه ریزی دائمی دارد و به هیچ عنوان مقطعی شکل نگرفته است.

وی تاکید کرد: پس از پایان کنسرت با دوستانمان که در مناطق سیل زده مشغول امدادرسانی هستند تماس می گیریم تا براساس نیاز روز سیل زدگان، آنچه می خواهند را برایشان تهیه و تحویل می دهیم.

آرمین تاجبخش رهبر ارکستر حافظ گفت: حدود شش ماه است که ارکستر را تشکیل داده ایم. همه بخش های یک ارکستر سمفونیک را در کنار سازهای ایرانی داریم.

وی ادامه داد: در اجرای پیش رو شانزده قطعه می نوازیم. قطعه هایی از تجویدی، خرم و دیگر بزرگان داریم. بخش شعرخوانی هم ترکیب دکلمه و ارکستر خواهد بود. از نظر مالی کمکمان شاید خیلی اندک باشد اما امیدواریم از نظر فرهنگی کمکی درخور داشته باشیم.

این کنسرت پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ از ساعت ۲۱:۰۰ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *