ورود حضرت معصومه(س) به قم، جریان شیعیان مقاوم را محکم کرد

حجت‌الاسلام احمد پناهیان پژوهشگر و مدرّس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه منظور از کرم و کرامت بزرگواری و عظمت است، گفت: وقتی از اهل بیت (ع) سخن می‌گوییم یعنی داریم از بزرگوارانی سخن می‌گوییم که بخشش و احسان از کرامتشان سرچشمه می‌گیرد.

وی افزود: برخی کرامت را با احسان و کمک به فقرا و نیازمندان اشتباه می‌گیرند، این در حالی است که دستگیری از دیگران فقط یکی از میوه‌های درخت کرامت است.

این مدرّس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اینکه خداوند متعال می‌فرماید: «وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی‌ آدَمَ‌» (آیه ۷۰ سوره اسراء)، یعنی ما انسان را بزرگ داشتیم، به او عظمت بخشیدیم و او را تجلیل کردیم.

حجت‌الاسلام پناهیان تصریح کرد: درس اصلی که باید در دهه کرامت از سیره رفتاری حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) گرفته شود، آن چیزی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، ایشان فرمود: آمدن امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به این سرزمین یک حرکت جهادی بود.

ورود حضرت معصومه (س) به ایران در راستای ایجاد جریان اصیل شیعی بود

وی اظهار کرد: وقتی امام رضا (ع) به حضرت معصومه (س) نامه نوشتند که با اهل بیت خود به این سرزمین بیا، به دلیل این بود که در مقابل جریان طاغوت زمان، یک جریان اصیل شیعی باید به میدان می‌آمد. وقتی امام رضا (ع) وارد طوس شد، مأمون آن حضرت را به شدت کنترل می‌کرد و خیلی اجازه رفت و آمد میان شیعیان و امام (ع) را نمی‌داد.

این مدرّس حوزه و دانشگاه گفت: وقتی حضرت معصومه (س) به این سرزمین آمد، دشمنان ۶ برادر ایشان را به شهادت رساندند و خود حضرت (س) نیز مسموم شد، آن حضرت فرمود مرا به قم ببرید چراکه قم پناهگاه شیعیان است، این اتفاق جریان شیعیان مقاوم را در شهر مقدس قم مستحکم کرد.

حجت‌الاسلام پناهیان افزود: امام رضا (ع) می‌فرمود به مدت ۷۰ سال به ائمه معصومین (ع) توهین می‌شد، امام رضا (ع) می‌فرمود من به خواست خدا کاری کردم که دیگر این اتفاق رخ ندهد، بلکه با بزرگواری و کرامت از اهل بیت (ع) یاد بشود، اگر از این منظر بگوییم کرامت؛ یعنی احیای کرامت اهل بیت (ع)، این به حق و بجاست، اما اگر بگوییم کرامت یعنی احساس و کمک به نیازمندان، مثل این می‌ماند که ما از یک دریای با عظمت فقط کاسه‌ای ناچیز و کوچک برداریم، در حالیکه باید در این دریای عمیق تا می‌توانیم بنوشیم.

وی بر این باور است که باید به قله‌های رشد و ترقی دست پیدا کنیم، در جمهوری اسلامی باید به قله‌های سعادت و کرامت دست یافت و این یعنی تحقق شعار مقاومت که رهبر معظم انقلاب فرمود، اگر چنین شد آن وقت توانسته‌ایم شکر دهه کرامت را بجا بیاوریم.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *