اینفوگرافیک/ بازگشت سرافرازانه آزادگان به کشور

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ بود که نخستین گروه از اسرای ایرانی به کشور باز گشتند. سال‌هاست که سالروز ورود آزادگان سرافراز به کشور یکی از مهمترین جشن‌های به یادگار مانده از هشت سال دفاع مقدس است. اسرایی که با مقاومتشان در دوره اسارت در چنگال رژیم بعث جنگی به مراتب سخت تر از رزمندگان خط مقدم را تجربه کردند. حدود ۴۳ هزار آزاده دفاع مقدس، نشان از زخم عمیق اسارت بر پیکر خانواده‌هایی دارد که سال‌ها انتظار، بلاتکلیفی و هجران عزیزشان سخت ترین روزهای زندگی‌شان را ساخته است.

طبق اعلام رسمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، از تعداد ۴۲ هزار و ۸۷۹ اسیر ایرانی در اردوگاه‌های رژیم بعث صدام، ۳۶ هزار نفر رزمنده بودند که به اسارت رژیم بعث درآمدند و بقیه از مردم عادی بودند. ۲۴ هزار اسیر ایرانی تا روزهای آخر اسارت از چشم صلیب سرخ جهانی مخفی نگه داشته شده بودند و ۴۵۰ نفر از اسرای ایران در دوران اسارت به دلیل شکنجه یا درگیری‌های دیگر با دشمن در اردوگاه‌ها به شهادت رسیده‌اند. هزار نفر از افسران به ویژه خلبانان اسیر کشور، ۱۰ سال از دوران اسارت خودشان دور از نظارت صلیب سرخ زندانی بودند. 

اینفوگرافی وضعیت اسرای هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران با عنوان «بازگشت سرافرازانه» منتشر شده است. در این اینفوگرافی از تعداد و وضعیت جانبازی آزادگان سرافراز گفته شده و اینکه ۶۳ درصد کل اسرای هشت سال جنگ ایران و عراق متعلق به نظامیان عراقی و تنها ۳۷ درصد اسرا، ایرانی بودند. در ادامه بخشی از تاریخ بازگشت آزادگان به کشور به این شرح اعلام شده است:

۲۶ خرداد ماه ۱۳۶۰: مبادله اسرای جانباز معلول و مسن

۲۲ مرداد ماه ۱۳۶۹: اعلام آمادگی عراق برای تبادل کامل اسرای جنگی

۲۶ مرداد ماه ۱۳۶۹: آغاز بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن اسلامی

۲۶ اسفند ماه ۱۳۶۹: پایان تبادل بزرگ اسرای جنگی ایران و عراق

۳۹۹۱۶ نفر از اسرای ایرانی طی ۴۵ مرحله مبادله شدند که بیشترین دوره اسارت متعلق به شهید سرلشکر خلبان حسین لشکری بود. او ۶۴۱۰ روز اسیر بود و از سوی مقام معظم رهبری به «سید الاسرا» ملقب شد.

دانلود فایل اینفوگرافیک «بازگشت سرافرازانه»

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *