ارزانی: دعوت مردم به حجاب فقط با سخنرانی نمی‌شود/ باید دانش را تبدیل به مهارت کرد

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، آیین آغاز سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ “مدرسه مسجد محور شیخ بهایی” در شبستان مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرری برگزار شد. حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی در این مراسم دغدغه اولیای این مدرسه را بسیار ارزشمند و در راستای هدایتگری دانش آموزان دانست و گفت: توصیه امیرالمومنین علی (ع) توجه به تربیت نوباوگان است؛ بنابراین هر برنامه‌ای که در این مدرسه برای دانش‌آموزان انجام می‌شود، باید مطابق با مشخصات و ویژگی‌های سنی آنان باشد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به سخن پیامبر اکرم (ص) درباره نقش بستن علم در ذهن افراد در کودکی، اظهار کرد: باید تلاش شود مهارت دین در همین سنین کودکی به دانش‌آموزان آموزش داده شود، زیرا بهتر و بیشتر در ذهن آنان مانگار می‌شود؛ یکی از دلایل توفیق مدرسه مسجدمحور و سایر مدارس مشابه توجه به موضوع مهارت آموزی است. 

حجت‌الاسلام ارزانی گفت: باید دانش را تبدیل به مهارت کرد و بر همین اساس باید تربیت دانش‌آموزان به گونه‌ای باشد که فضایل اخلاقی در ذهن و جان آنان نقش ببنند، به عنوان مثال، صرفاً با سخنرانی نمی‌توان افراد را تشویق به رعایت حجاب کرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اطلاع‌رسانی درباره نهضت مهارت‌آموزی را تکلیف رسانه ملّی می‌دانند، یادآور شد: مهارت‌آموزی باید با تجربه انجام شود، همان‌طور که امیرالمومنین علی (ع) فرمودند: تجربه بالاتر از دانش است. تمدن اسلامی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب آن را مطرح کردند، در مسجد شکل می‌گیرد. متأسفانه مسجد محوری در کشور ما به قهقرا رفته است، حضور مستمر کودک در مساجد اثرات ارزنده و پایدار معنوی تربیتی بر او دارد.

وی خاطرنشان کرد: مهارت‌افزایی و کرامت انسانی از جمله رویکردهای اسلامی است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در جامعه ما از آنان غفلت می‌شود؛ مقام معظم رهبری تاکید دارند که ما معارف خوبی داریم، اما نسبت به آن کم توجهی می‌شود.

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به دغدغه‌های دینی اولیای مدرسه مسجدمحور شیخ بهایی، وابسته به مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرری گفت: ارتباط با روحانیون بسیار خوب است، مطمئناً خداوند نیز با مدیران و دست‌اندرکاران این مدرسه کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *