رضا سعیدی پور: اصلاح آئین نامه شورای اکران راه حل پخش و اکران مناسب فیلم‌هاست

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با شروع دور جدید اکران فیلم‌های سینمایی، آنچه که هنگام انتخاب و خرید فیلم‌های سینمایی مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که  بیشتر فیلم‌ها دارای نشان رده سنی بالای ۱۲ و ۱۵ هستند. البته در درستی عمل رده بندی سنی شکی نیست اما چرا باید نحوه توزیع و پخش فیلم‌های سینمایی به صورتی باشد که یک خانواده هنگام انتخاب فیلم‌ دچار تردید شود و نتواند که فرزند خود را به سینما ببرد.

«رضا سعیدی‌پور» عضو شورای اکران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره علت ایجاد این وضعیت گفت: دلیل اصلی ایجاد این وضعیت به خاطر وجود سرگروه‌های مختلف سینمایی است که معلوم نیست دقیقا هرکدام چه فیلمی را  انتخاب  خواهند کرد و برای انتخاب فیلم‌ها نیز با یکدیگر شور نمی‌کنند، برای همین همزمانی در اکران فیلم‌ها ایجاد می‌شود. علت همین مساله نیز این است که کف فروش و سقف فروش فیلم‌ها معلوم نیست و در نتیجه برخی از فیلم‌ها بیشتر در اکران باقی می‌مانند و برخی زودتر از اکران حذف می‌شوند.

سعیدی پور درباره راه حل این مشکل و مسئولیت نهادهای سینمایی بیان کرد: زمانی که ارشاد برای یک فیلم پروانه نمایش صادر می‌کند دیگر مسئولیت این را ندارد که به سینمادار بگوید که باید با فلان فیلم قرارداد ببندی یا با فیلم دیگر قرار داد نبندی؛ بنابراین این مساله از گرده سازمان سینمایی و ارشاد خارج است. این سینماداران هستند که طبق آئین‌نامه فیلم‌ها را می‌بینند و با دفاتر پخش قرار داد می‌بندند.

راه حل درست این مشکل این است که نباید یکباره همه فیلم‌هایی که از نظر رده بندی سنی بالا هستند باهم اکران شوند و برای رفع این مشکل باید برنامه ریزی کرد؛ باید زمانی که این قرار دادها برای ثبت وارد شورای صنفی نمایش می‌شوند، آنجا یک قانونی بگذارند تا همه فیلم‌هایی که محدودیت سنی دارند در پخش و اکران همزمان نباشند تا فیلم‌هایی متنوع برای خانواده‌ها نیز در حوزه اکران باشد. این نکته هنوز در آئین نامه  پیش بینی نشده است و باید بعد از بررسی توسط کارشناسان این حوزه به سازمان سینمایی برای تأیید ارسال و بعد اعمال شود. این مساله حتما در دست بررسی قرار خواهد گرفت و برای سال آتی اعمال خواهد شد.

وی در پایان گفت: البته این موضوع بستگی به زمان اکران نیز دارد. مثلا برای اکران نوروز، عموما فیلم هایی که مناسب خانواده و کودک هستند یا در گونه کمدی قرار دارند اکران می‌شوند. این رویکرد نیز عاملی است که باعث می‌شود برخی از فیلم‌های سینمایی که رده بالای سنی دارند جمع بشوند و برای اکران باقی بمانند. ما در اکران دوم، سوم و چهارم دچار این افت می‌شویم حتی گاهی می‌بینید که در یک دوره چهار فیلم کمدی با هم اکران می‌شود یا چندتا اجتماعی با هم اکران می‌شوند. باید گفت واقعا کنار هم قرار دادن هفت سرگروه سینمایی با طرز تفکرهای مختلف سخت است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *