اخبار جعبه جادو| از تأکید رئیس رسانه‌ملی بر ماندگاری «سلمان» تا تصحیح ادبیات پیام‌های بازرگانی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آنها داریم:

علی عسکری: سریال سلمان، اثری ماندگار خواهد شد

رئیس سازمان صداوسیما در بازدید از مراحل پیش تولید و کارگاه‌های سریال «سلمان فارسی» با تشکر از تیم ورزیده و پا به کاری که در قله دانش و هنر سریال‌سازی ایران قرار دارند ابراز امیدواری کرد این سریال به اثری ارزشمند و ماندگار در تاریخ تبدیل شود.

علی عسکری گفت:سال‌ها قبل، آقای میرباقری در پشت صحنه سریال «مختارنامه»، بخش‌هایی از فیلمنامه سریال سلمان را برای من بازگو کرد و افسوس خوردم که چرا با این همه پژوهش، سریال ساخته نمی‌شود.

وی ابراز خرسندی کرد بعد از وقفه پیش آمده به علت مشکلات مدیریتی، ساخت این سریال با لطف خدا و همت دوستان در این دوره، با قدرت آغاز شده است.

رئیس رسانه ملی، «سلمان فارسی» را شخصیتی استثنائی در تاریخ خواند و گفت عبور او از تمام سطوح فکری و عقیدتی و رسیدنش به ساحل آرامش پیامبر و اسلام، حجتی بر کامل بودن این دین است.

وی ابراز امیدواری کرد بازسازی شخصیت سلمان در عصر امروز نیز نمادی از هدایت بشر به سوی حقیقت و فراهم‌کننده زمینه برای جذب تشنگان حقیقت و در نهایت ظهور حضرت حجت باشد.

علی عسکری تأکید کرد: امروزه اگر بخواهیم سیره رسول اکرم(ص) و امیرالمومنین را نشان دهیم، زیباترین نحوه پرداخت به سیره و اعمال آن بزرگواران، پرداخت شخصیت سلمان است چون سلمان به قدری به آن دو عزیز، نزدیک بود که آئینه آنان در سبک زندگی اسلامی‌ به شمار می‌رود.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به گنجاندن واقعه غدیر در سریال “سلمان” گفت: سلمان، اندیشمند فعال ایرانی بود و جستجوی حقیقت بود و در نهایت به آن رسید ان‌شاءلله این سریال هم بتواند به جستجوگران حقیقت کمک کند.

در ادامه، مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی هم با تشکر از حمایت‌های رئیس سازمان، این حمایت‌ها را پشتوانه اساسی ساخت سریال سلمان دانست.

میرباقری با بیان اینکه در یک دهه اخیر به علت مشکلات متعدد برای ساخت سریال‌های الف ویژه، دچار مشکل بودیم گفت این دست سریال‌ها، قله سریال‌سازی‌اند که حرکت آنها نشانه سلامت صنعت سریال‌سازی ما است.

وی با اشاره به اینکه ساخت سریال «سلمان فارسی» با وجود همه مشکلات مالی با حمایت جدی رئیس صداوسیما به راه افتاد، نوید داد این سریال از نظر پیش تولید از همه سریال‌های الف ویژه‌ای که تاکنون ساخته شده، کامل‌تر است.

معاون سیما ابراز امیدواری کرد ساخت سریال با شتاب جلو برود تا تراز خوبی برای سریال‌سازی الف ویژه باشد.

میرباقری تاکید کرد سریال سلمان فارسی برآیند همه نکات مدنظر ما اعم از دین و تاریخ و …است.

داوود میرباقری، کارگردان و نویسنده سریال سلمان فارسی هم با اشاره به جایگاه رفیع سلمان، این سریال را پروژه ای بسیار راهبردی و مهم برای ترویج نگاه و تفکر مذهبی نظام اسلامی معرفی کرد و گفت امیدواریم با برنامه‌ریزی دقیق و دغدغه‌مند، بتوانیم منطق مستحکم خودمان را به صورت درماتیزه و جذاب برای بخشی از جهان با قدرت منتقل کنیم.

وی تأکید کرد کار خیلی سنگین است اما ان‌شاءلله با استمرار حمایت‌ها امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم.

علی عسکری، رئیس سازمان صداوسیما به همراه جمعی از مدیران سازمان مانند مرتضی میرباقری، معاون سیما، حسین کرمی رئیس مرکزسیمافیلم، مجید زین العابدین مدیر شبکه یک سیما و … با حضور در شهرک سینمایی تلویزیونی ایران(غزالی) از نزدیک در جریان روند پیش تولید سریال «سلمان فارسی» قرار گرفت. در این دیدار که سه ساعت به طول انجامید از نه کارگاه که حدود ۲۰۰ نفر در آن مشغول کارند، بازدید به عمل آمد. ضمن اینکه رئیس سازمان دستورات لازم برای در اختیار قراردادن فضای مناسب و کافی به بخش‌های تولیدی سریال «سلمان فارسی» را صادر کرد. علی عسکری با غرس یک بوته گل رز، آغاز ساخت دکور کلیسای دمشق در محوطه شهرک غزالی را هم کلید زد.

این کلیسا بعد از تصویربرداری‌های مرتبط با تغییراتی به عنوان لوکیشن مسجد اموی مورد استفاده قرار‌خواهد گرفت و می‌توان از آن برای بعد از سریال «سلمان فارسی» هم استفاده کرد.

علی‌ عسکری بعد از پایان این بازدید سه ساعته در مصاحبه‌ای اعلام کرد: کارهای پیش تولید سریال از یکسال پیش شروع شده و برغم کمبودهای مالی طبق برنامه‌ریزی به پیش می‌رود و ان‌شاءالله تا آخر پاییز امسال شاهد آغاز تصویربرداری در جزیره قشم خواهیم بود.

رئیس رسانه ملی افزود: طبق اعلام گروه تولید تاکنون با بیش از یکصد بازیگر رده‌های یک تا سه این سریال قرارداد بسته شده است و آن‌ها مشغول تمرین‌های خود هستند.

داوود میرباقری کارگردان این سریال هم با ابراز رضایت از روند پیش تولید «سلمان فارسی» گفت: تاکنون چنین پروژه سنگینی برای عرصه سریال‌سازی تلویزیونی نداشته‌ایم و به همین علت سعی‌ می‌کنیم تجارب بدست آمده در این مسیر را دقیق و به درستی محافظت کرده و منتقل کنیم.

کارگردان سریال «سلمان فارسی» همچنین از مشخص شدن بازیگران اصلی سریال خبر داد و افزود: آقای شجاع نوری برای نقش میانسالی و کهنسالی سلمان فارسی انتخاب و قرارداد نهایی با وی تنظیم شده است.

دختر خورشید نمایش رادیویی شد

سریال رادیویی «دختر خورشید» را مریم تاجیک نوشته است و داستان آن درباره والدینی است که با به دنیا آمدن فرزند معلول‌شان به حمایت همه جانبه از او می‌پردازند و آن را هدیه‌ای از جانب خدا می‌دانند.

در این نمایش رادیویی مونا صفی، معصومه عزیزمحمدی، مجتبی طباطبایی، بهناز بستان‌دوست، شیرین سپه‌راد، شیما جان‌قربان، راضیه مومیوند، بیتا خارستانی، شیوا رفیعیان و تعداد دیگری از هنرمندان اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش«دختر خورشید» به کارگردانی نازنین مهیمنی، تهیه‌کنندگی فرشاد آذرنیا، صدابرداری علی‌اکبر طاهری و افکتوری نازنین حسن‌پور، هر روز ساعت ۸:۴۵ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

برنامه‌های سیما برای حفظ زبان فارسی/اصلاح واژه‌گزینی تبلیغات

اولین جلسه هم‌اندیشی ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی با حضور نمایندگان شبکه‌های سیما به ریاست مسعود احمدی‌افزادی امروز در سالن جلسات شبکه هفت سیما برگزار شد.

 مسعود احمدی‌افزادی رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سیما در ابتدای نشست که با حضور نمایندگان شبکه‌های مختلف تلویزیونی و همچنین نمایندگانی از مرکز تحقیقات صداوسیما و فرهنگستان زبان فارسی برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه شبکه آموزش در زمینه زبان فارسی کارهایی را انجام داده بود دبیرخانه ستاد زبان فارسی در این شبکه شکل گرفت.

رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی سیما بیان کرد: با توجه به زمانی که در اختیار داریم، باید برنامه خود را به سه دوره کوتاه مدت تا اواخر زمستان ۹۸ و دوره میان مدت تا تابستان ۹۹ و همچنین دوره بلند مدت از پاییز ۹۹ تا ۱۴۰۰ تقسیم کنیم. دوره کوتاه مدت از اکنون شروع شده و باید طی این دوره برخی از مسائل به صورت آنی اصلاح شده و جریان‌های کوچکی را راه‌اندازی کنیم. اولین کار ما ساماندهی و سازماندهی دوباره داشته‌های موجود است.

وی با اشاره به راه‌اندازی برنامه‌های آیتمی تحت عنوان «برنامک» در شبکه‌های سیما عنوان کرد: برنامک یا برنامه‌های کوچک کاربردی مثل «قند پارسی» در شبکه سه، «چهار دقیقه با پارسی»، «پارسی را پاس بداریم»، «بهتر است بگوییم» در شبکه نمایش اکنون وجود دارند و باید چنین برنامه‌هایی ساماندهی شود.

احمدی‌افزادی اضافه کرد: بخشی از اتفاقات باید در دل برنامه‌ها باشد مثلا اینکه سراغ یک استاد زبان ادبیات فارسی می‌روند و او آموزش‌هایی می‌دهد که این‎ها قابلیت پخش چند باره دارند.

 مدیر شبکه آموزش به برنامه‌های مستقل نیز اشاره و بیان کرد: برنامه «مشاعره»، «قند پهلو» در شبکه آموزش برنامه‌ای مستقل در حوزه زبان و ادبیات فارسی است و یا «آقا و خانم پارسی» در شبکه دو برنامه‌ای مستقل است.

رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیت فارسی با اشاره به اینکه بخشی از برنامه‌سازی‌ها در حوزه سیما و بخشی در حوزه سازمان است گفت: در حوزه سازمان یا فراسیما که شامل رادیو، معاونت امور استان‌ها و معاونت برون مرزی می‌شود نیز برنامه‌سازی‌های خوبی صورت گرفته است که باید از آن‌ها یاد کرد.

 وی همچنین از مذاکره با عباس مهدوی‌مهر مدیرکل امور بازرگانی سازمان صداوسیما خبر داد و گفت: بنا داریم جلسه‌ای با وی برگزار کنیم تا در حوزه اگهی‌ها و تبلیغات هم ورود کنیم تا در واژه‌گزینی تبلیغات و تصحیح روند موجود در برخی آگهی‌ها کار کنیم.

 در پایان این نشست هر یک از مدیران طرح و برنامه شبکه‌ها گزارشی را درباره برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه زبان فارسی ارائه کردند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *